Home / Tipy & rady / Jak vybrat vázání a boty na běžky
Jak vybrat vázání a boty na běžky

Jak vybrat vázání a boty na běžky

Běžecké lyžování je krásný sport, který prakticky není věkově omezen. Běžkovat mohou děti, dospělí i starší osoby, které se naopak aktivním pohybem i ve vyšším věku udržují ve formě. Běžecké lyžování je velmi zdravé, při správné technice zapojujete celé tělo, přičemž vaše klouby nejsou vystavovány nárazům. Abyste si běžkování mohli náležitě užít, potřebujete především dobré vybavení. Vedle lyží a holí jsou stejně důležité boty na běžky a k nim odpovídající vázání.

Podle čeho vybírat boty na běžky

Co se týká bot na běžecké lyžování, je třeba, aby byly především pohodlné, vybírejte tak, aby vás bota nikde netlačila. Jste-li začátečník nebo rekreační lyžař, zaměřte se také na zateplení bot. Plánujete-li podnikat delší túry, zvolte raději teplejší boty, závodní zateplené nejsou a byla by vám v nich brzy zima i s teplou ponožkou. Podle stylu jízdy zvolte boty klasické nebo bruslící, používáte-li oba styly, sednou vám „kombi“ boty. Rozdíl mezi botami na klasiku a na bruslení je jednoduchý. Zatímco bruslící boty jsou pevnější (lépe drží kotník a přenášejí při odrazu tlak na hranu lyže) a nejvyšší modely jsou zpravidla vyrobené z karbonu, na klasiku musí být bota ohebná v předozadní rovině. Vybírejte také správnou šířku boty, je třeba, aby se vám při odrazu nestlačovaly prsty k sobě. Bota ale zároveň musí na noze dobře sedět, pokud je příliš volná, nepříjemným odřeninám se nevyhnete. Bruslící boty jsou pevné v oblasti kotníku i podrážky, aby se při odrazu nekroutily.

Ještě vázání a můžete vyrazit…

Výběr bot je jedna věc, je ale třeba k nim zvolit také odpovídající vázání. Zde spousta lyžařů tápe, v zásadě jsou tři typy vázání NNN (kompatibilní se systémem Prolink a Turnamic) a SNS. Jaké jsou mezi nimi rozdíly? Vázání NNN a SNS mají jiný profil styčné plochy s botou, tedy musíte zvolit správný typ vázání ke svým botám a naopak. Výhodou je, že nyní již jsou se systémem NNN kompatibilní také boty výrobců jako je Salomon a Atomic, které dříve vyráběly jen boty s podešví SNS. Výběr obuvi k oběma typům vázání je opravdu veliký.

About angelo

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*