Home / Tipy & rady / Jak správně sušit ovoce?
Jak správně sušit ovoce?

Jak správně sušit ovoce?

Máte dlouhou chvíli a chcete vyzkoušet něco nového a hlavně chutného? Pusťte se do sušení ovoce!

Pro naše předky bylo sušení potravin nutností. Jelikož nemohli jídlo skladovat v chladničkách či mrazácích, jeho sušená forma poskytovala nejlepší způsob, jak jídlo uschovat na horší časy. I dnes má sušení ovoce řadu výhod, předně je to zdravé a chutné.

Domácí, nebo z obchodu?

Jednou z prvních otázek, která vám proběhne hlavou, jistě je, jak se k sušenému ovoci dostat. Samozřejmě se nabízí možnost kupovat si sušené ovoce, které navíc vypadá atraktivně, v obchodě, často však bývá zbytečně předražené a měli byste jej zdlouhavě omývat od zbytků chemikálií. Lepší je tedy vsadit na domácí přípravu.

Doma si můžete ovoce usušit několika způsoby. Kromě tradičního sušení v létě na sluníčku a v zimě v troubě, je bezpochyby nejlepším řešením elektrická sušička, kterou dnes seženete v každém dobrém obchodu s elektronikou.

Jak správně sušit ovoce?

Jaké ovoce sušit?

Téměř všechny druhy ovoce můžete nakrájet a usušit. Čím víc vody daný plod obsahuje, tím pomaleji samozřejmě proces sušení probíhá, ale čerstvé ovoce se obecně na sušení doporučuje spíš než ovoce již seschlé. Mělo by také být dostatečně zralé.

Nejčastěji se doma suší jablka (takzvané křížaly), hrušky, švestky, meruňky a třeba borůvky, z tropických plodin například ananas, banány či kiwi. Citrusy se také mohou sušit, většinou se krájí i s kůrou na plátky a následně se používají spíše k dekoračním účelům.

Není ovoce jako ovoce, každé chutná jinak, když je čerstvé a když je sušené. Měli byste počítat s tím, že se jeho chuť po usušení může změnit, a tak vás nesmí překvapit, když vám třeba sušené meruňky nebudou chutnat stejně jako meruňky čerstvé. Důležité upozornění na závěr: Nenechte se nakazit euforií ze sušení, nejenže byste nad tím mohli strávit přehnané množství času, ale po čase by vám sušené ovoce přestalo chutnat.

About Martina Baierová