Zácpu považují lidé běžně za banální problém, se kterým není třeba obracet se na lékaře. Je tomu ale opravdu tak?
Zácpou trpí lidé odjakživa, jedná se o nejčastější zažívací problém, který trápí až dvacet pět procent dospělých. Častěji se tento problém vyskytuje u žen, na pohlaví však koneckonců nezáleží. Co dělat, když se zácpy chceme zbavit?
Příznaky zácpy
Podle obecných měřítek trpí zácpou člověk, který má stolici méně než třikrát týdně a při vyprazdňování musí vynakládat velké úsilí, často doprovázené krví či pocitem neúplného vyprázdnění.
Příčinou zácpy může být nedostatek vlákniny, obecně špatná strava, ale také může být příznakem některých nemocí – rakoviny tlustého střeva, konečníku nebo špatné funkce svalů pánevního dna. Ke vzniku obtíží přispívá i nepravidelný denní režim a dlouhodobý nedostatek tekutin. V některých případech mohou za obtíže s vyprazdňováním i léky, které užíváme, například antidepresiva.
Jak využít klystýr
Klystýr, to je vlastně vypláchnutí tlustého střeva, taková vnitřní sprcha.Vypláchnete zbytky jídel a zbavíte se nestrávené potraviny a bakterií, které by mohly vaši sliznici poškozovat. (Symbiotické bakterie nikterak neutrpí.) Pokud jdete do lékárny, nechtějte však klystýr, jedná se o samotný proces vyprázdnění. Přístroj, který vám ke vnitřní očistě pomůže, se jmenuje irigátor, neboli klystýrka. Můžete ho sehnat i na internetu.
Mnozí se obávají, že klystýr není přirozený, a tak bychom ho používat neměli. Pokud se nad tím ale zamyslíte, i živočišná strava, cukr a mouka jsou v podstatě nepřirozené a pokud k nim nemáme dostatek pohybu a vyvážení v podobě ovoce, zeleniny a vlákniny, klystýr nadělá více užitku než škody.
Nebojte se, že například poškodíte svou mikroflóru. Ta se totiž obnoví během dalších 24 hodin. A vám se uleví.