Home / Zdraví / Klystýr aneb Jak se rychle zbavit zácpy
Klystýr aneb Jak se rychle zbavit zácpy

Klystýr aneb Jak se rychle zbavit zácpy

Zácpu považují lidé běžně za banální problém, se kterým není třeba obracet se na lékaře. Je tomu ale opravdu tak?

Zácpou trpí lidé odjakživa, jedná se o nejčastější zažívací problém, který trápí až dvacet pět procent dospělých. Častěji se tento problém vyskytuje u žen, na pohlaví však koneckonců nezáleží. Co dělat, když se zácpy chceme zbavit?

Příznaky zácpy

Podle obecných měřítek trpí zácpou člověk, který má stolici méně než třikrát týdně a při vyprazdňování musí vynakládat velké úsilí, často doprovázené krví či pocitem neúplného vyprázdnění.

Příčinou zácpy může být nedostatek vlákniny, obecně špatná strava, ale také může být příznakem některých nemocí – rakoviny tlustého střeva, konečníku nebo špatné funkce svalů pánevního dna. Ke vzniku obtíží přispívá i nepravidelný denní režim a dlouhodobý nedostatek tekutin. V některých případech mohou za obtíže s vyprazdňováním i léky, které užíváme, například antidepresiva.

 Klystýr aneb Jak se rychle zbavit zácpy

Jak využít klystýr

Klystýr, to je vlastně vypláchnutí tlustého střeva, taková vnitřní sprcha.Vypláchnete zbytky jídel a zbavíte se nestrávené potraviny a bakterií, které by mohly vaši sliznici poškozovat. (Symbiotické bakterie nikterak neutrpí.) Pokud jdete do lékárny, nechtějte však klystýr, jedná se o samotný proces vyprázdnění. Přístroj, který vám ke vnitřní očistě pomůže, se jmenuje irigátor, neboli klystýrka. Můžete ho sehnat i na internetu.

Mnozí se obávají, že klystýr není přirozený, a tak bychom ho používat neměli. Pokud se nad tím ale zamyslíte, i živočišná strava, cukr a mouka jsou v podstatě nepřirozené a pokud k nim nemáme dostatek pohybu a vyvážení v podobě ovoce, zeleniny a vlákniny, klystýr nadělá více užitku než škody.

Nebojte se, že například poškodíte svou mikroflóru. Ta se totiž obnoví během dalších 24 hodin. A vám se uleví.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

About Martina Baierová