Home / Tipy & rady / 7 tipů, jak vybrat dobré téma bakalářské práce
7 tipů, jak vybrat dobré téma bakalářské práce

7 tipů, jak vybrat dobré téma bakalářské práce

Naprostým základem úspěšné bakalářské práce je správná volba tématu. V tomto ohledu skutečně platí, že až s odstupem času zjistíte, jak klíčové bylo rozhodnutí, které stálo na úplném začátku.

První a základní pomocí při výběru tématu bakalářská práce je výběr z témat, vypsaných vaší fakultou. Často zde však nenajdete téma, které by vám vyhovovalo. V tuto chvíli je vhodné začít vymýšlet vlastní téma. To nese výhodu, že si můžete vybrat téma, které vám bude přesně sedět, ale i prostor pro chyby.

1.  Vyhněte se obecným tématům

Vždy je lepší vybrat úzce zaměřené téma, než obsáhlé. bakalářská práce nemá být nijak obsáhlá, rozsah se pohybuje kolem 40 normostran textu. Práce by měla mít také určitou hloubku, neměla by jít pouze po povrchu.

2.  Téma vás musí bavit

Vždy přemýšlejte nad tím, zda vás téma bude alespoň trochu bavit. Když v průběhu psaní zjistíte, že je vám úplně cizí, dostanete se do problémů a bude pro vás doslova boj, splnit požadovaný rozsah práce.

Tip: Pokud nestíháte, využijte možnosti vypracování bakalářské práce na zakázku u specializované firmy. Jako stovky dalších spokojených studentů získáte podklady v určeném termínu a naprosto anonymně.

3.  Musí mít souvislost s oborem

Mějte na paměti, že téma bakalářské práce by vždy mělo úzce souviset s oborem. Zjistěte si, jak na danou věc pohlíží váš vedoucí a zda je ochoten práci na vámi vymyšlené téma vést.

4.  Váš osobní přínos

Téma bakalářské práce by mělo obsahovat něco přínosného pro daný obor. Nesmíte psát práci jen pro práci. Dále je vhodné zmínit, kým by mohla být práce prakticky využita. Proto se nehodí zpracovávat již mnohokrát zpracované téma.

5.  Spolupráce s firmami?

Pokud máte možnost psát vaši bakalářskou práci ve spolupráci s praxí, pak tuto příležitost určitě využijte. Některé větší firmy dokonce vypisují témata bakalářských a diplomových prací, které je možné ve spolupráci s nimi vypracovat.

6.  Budete se prací prezentovat?

Vaše bakalářka, pokud bude kvalitní, může být také skvělým prostředkem k získání vysněného místa. Prací se můžete prezentovat, můžete prokazovat zájem o obor a požadované znalosti z oboru. Také to zohledněte při výběru tématu.

7.  Nejprve hledejte zdroje

Zjistěte si především množství a dostupnost zdrojů. Není nic horšího než zjištění, že nemáte z čeho čerpat. Nezapomínejte, že je možné využít také cizojazyčnou literaturu. Mnoho univerzit nabízí svým studentům bezplatný přístup do databází odborných článků. Přidávejte grafy, tabulky i obrázky. Vypracování bakalářské práce zkrátka obohaťte o všemožné přílohy.

About angelo

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*