Home / Zdraví / Čajovníkový olej: víte, jaké je jeho využití?
Čajovníkový olej: víte, jaké je jeho využití?

Čajovníkový olej: víte, jaké je jeho využití?

Čajovníkový olej neboli anglicky Tea Tree Oil je mezi lidmi již velice známý. Mnoho lidí ovšem stále neví, jak tento olej pomáhá či jaké může být jeho využití. Pojďme si ho představit o něco blíže v našem dnešním článku.

Abychom si mohli čajovníkový olej představit opravdu podrobněji, podíváme se nejdříve trochu do historie. Objevení australského čajovníku, jinak zvaného kajeputu střídavolistého, se datuje k 18. století. Říká se, že v tuto dobu anglický mořeplavec James Cook přišel s touto rostlinou do styku, když připlul k břehům Austrálie. Prý z něj krátce vařil čaj, který ovšem nikomu nechutnal. Zato místní domorodci lístky kajeputu vždy rozmělnili a používali je k ošetření infekcí nebo i při výrobě piva. Zajímavé, že? Účinek australského čajovníku později začali využívat i další lékaři v Evropě či Americe.

Čajovníkový olej: víte, jaké je jeho využití?

I když jsou si názvy blízké, z Tea Tree čaj nevařte.

V první polovině 20. století se silice čajovníku používala také pro své dezinfekční účinky ve stomatologii i chirurgii a k dezinfekci ran sloužila i při druhé světové válce. Vzhledem k objevení antibiotik však čajovníkový olej ustoupil do pozadí a v dnešní době se k němu lidé pomalu ale jistě vracejí.

Čajovníkový olej: víte, jaké je jeho využití?

Velká pomoc v malé lahvičce.

Antibakteriální, antiseptický, anti…

Čajovníkový olej vyrábějící se z listů kajeputu má antibakteriální, antiseptické i antimykotické vlastnosti. Likviduje tedy kvasinky a plísně, pomáhá s dezinfekcí ran apod. Olej obsahuje mnoho organických sloučenin, je charakteristický svou příjemnou vůní. Výhodou Tea Tree oleje je zejména to, že svou antiseptickou účinnost zachovává i v přítomnosti krve a hnisu. Taktéž působí protizánětlivě, dokáže mírně znecitlivit pokožku a oblíbený je i díky svému intenzivnímu repelentnímu účinku.

K čemu všemu je možné Tea Tree Oil použít?

A na co všechno tedy lze čajovníkový olej použít? Prakticky na vše, jen ne vnitřně. Výborně tedy poslouží k ošetření mírných ranek, škrábanců nebo odřenin, taktéž pomáhá na spáleniny, omrzliny nebo hmyzí bodnutí. Poradí si s potničkami, bradavicemi, opary i kožními mykózami. V neposlední řadě pomáhá i na záněty nosohltanu, bolesti v krku, rýmu a paradontózu. A v tomto výčtu bychom mohli ještě hodně dlouho pokračovat. Tea Tree Oil se v domácí lékárně zkrátka neztratí.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

About Martina Baierová