Home / Internet / Jak ušetřit na IT ve firmě

Jak ušetřit na IT ve firmě

Pro mnoho firem jsou investice na zřízení, provoz a pravidelné inovace vlastního IT oddělení jednou z největších zátěží rozpočtu. Ukazuje se, že české společnosti stále často považují IT sekci za jakési „nutné zlo“, které se nepodílí na ziscích firmy. Kvůli rostoucím nárokům současné doby je ho však nutné udržovat a pravidelně inovovat. Chcete vědět, jak ušetřit na IT ve firmě bez ztráty efektivity? Právě na toto téma se podíváme v následujících řádcích.

Růst IT oddělení může znamenat také růst energetické náročnosti

Začněme tím nejjednodušším – přímými náklady za elektrickou energii. Možná se vám to nezdá, ale i obyčejný stolní počítač vás může při každodenním používání přijít až na tisíc korun ročně. Pokud vyměníte stolní počítače za přenosné, budete platit o něco méně. Cesta k úsporám v tomto ohledu vede přes „zelené“ informačí technologie, které jsou méně energeticky náročné. To ovšem vyžaduje pravidelné obměny počítačového parku asi každé tři roky. Novější modely počítačů spotřebovávají obecně energie méně než technologie zastaralé.

Automatizace procesů a virtualizace serverů

Automatizujte veškeré procesy, u kterých je to možné, a omezte IT podporu na skutečně nutné záležitosti. Dobrým nápadem je také zavedení samoobslužných IT portálů, díky nimž si budou moci uživatelé jednodušší problémy vyřešit sami. Zpočátku se možná setkáte s negativními ohlasy, ale lidé si zvyknou a budou moci řešit své problémy rychleji. Navíc ušetříte na IT personálu nebo jej budete moci přesunout na důležitější úkoly.

Efektivní využívání firemních serverů také nabízí velký potenciál, co se úspor týče. Počet serverů byste měli hlídat, aby skutečně odpovídal objemu využívaných dat. Některé firmy se pouští do nesmyslného budování systémů pro ukládání dat, které ve skutečnosti nepotřebují. Dobrou cestou jsou také metody virtualizace serverů. Objemy ukládaných dat snížíte efektivní práci s nimi, jejich deduplikací, a vyhodnocováním, kam která data ukládat. Virtualizací serverů navíc ušetříte na jejich chlazení, což je nezanedbatelná položka.

Repasované počítače jsou dobrou cestou k nákupu firemního IT parku za rozumnou cenu

Nákup samotných IT technologií je vedle platů jeho obsluhy jednou z nejnákladnějších položek. Populární cestou, jak v tomto ohledu ušetřit, je nákup strojů repasovaných. To znamená, že si koupíte počítače, které jsou sice použité, ale odborníky otestované, vyčištěné a znovu nastavené. Tímto způsobem je možné pořídit kvalitní značkové počítače za výrazně nižší ceny, než stojí nové vybavení.

Oblíbenou značkou, která je pro repasy pro firemní účely jako stvořená, je například americký Dell. Pokud se rozhodnete pro nákup repasovaných počítačů, doporučujeme vám vybrat si opravdu spolehlivého dodavatele, který vám zaručí prvotřídní stav strojů.

About angelo