Ať už máte na dovolené v plánu vysokohorské túry, nebo budete celé dny chodit po památkách a zajímavostech v nějaké evropské metropoli, pro vaše nohy to bude zátěž. Jen si sami zhodnoťte, kolik toho denně nachodíte v běžné pracovní dny. Na turistické dovolené se počet kroků několikrát znásobí.
Nechcete-li, aby vás hned druhý den dovolené trápily bolesti svalů nebo rozedřené paty a puchýře, měli byste si vzít k srdci pár následujících rad.
Obujte si pohodlné boty
Tohle je úplně nejdůležitější pravidlo ze všech. Vezměte si takové boty, v nichž se vám dobře chodí. Neměly by vás tlačit ani způsobovat žádné otlaky a odřeniny. Noha v nich musí být pevně ukotvená, ideálně by ji měly udržet v suchu i během přeháňky. Rozhodně si na dovolenou neberte nové boty, s nimiž ještě nemáte zkušenosti. Mohli byste být nepříjemně překvapení, jaké oděrky a puchýře vám způsobují.
Případně si můžete pořídit i gelové vložky, s nimiž je bota pohodlnější, či takzvané „patěnky“ – gelové vycpávky na patu. Náplasti si s sebou vezměte určitě. Vlivem zátěže nohy otékají a puchýř se kvůli tomu může objevit i při nošení dobře padnoucí pohodlné obuvi.
Uvolňujte namožené svaly
Jestli jedete například do hor, kde budete chodit každý den, dopřejte si vždy večer horkou koupel, v níž se svaly krásně uvolní. Zakoupit se dají i různé masážní oleje, které pokožku zvláční, urychlí hojení drobných ranek a mají uvolňující účinky. Nohy si rovněž pořádně protáhněte, vyzkoušet se dají i obklad z máty peprné či léčivý kaštan.
Podpořte nohy zevnitř
Právě kaštan najdete v přípravku KAŠTAN JÍROVEC plus, který potlačuje pocit těžkých nohou. Pro turisty je tento doplněk stravy jako dělaný, podporuje totiž pohyblivost i pružnost kloubů, udržuje cirkulaci krve, napomáhá čisticím procesům v kůži. Vitamín C navíc pomáhá tvořit kolagen.