Free songs
Home / Zdraví / Nepodceňujte zánět průdušek!
Nepodceňujte zánět průdušek!

Nepodceňujte zánět průdušek!

Bronchitida, neboli zánět průdušek, patří k nejklasičtějším onemocněním chřipkové sezóny. Objevuje se často jako průvodní onemocnění virových zánětů horních dýchacích cest nebo chřipky. Jak mu předcházet?

Nejčastěji má zánět průdušek virového původce, jen v asi deseti procentech případů se jedná o bakteriální infekci. Dalšími důvody vzniků takových zánětů může být například chemické podráždění, častý pobyt v prašném či jinak znečištěném prostředí a samozřejmě kouření.

Zánět průdušek se vyskytuje nejčastěji u lidí s oslabenou imunitou, především pak u dětí.

Jak zánět poznáte?

Příznaky nemusí být jednoznačné – cítíte se unavení a slabí, bolí vás hlava, klouby a svaly, můžete mít i zvýšenou teplotu. Kašel doprovází obtížné dýchání a bolest za hrudní kostí, vykašláváte hleny. U dětí se může projevit nechutenství a zvracení.

Nepodceňujte zánět průdušek!

Mám navštívit lékaře?

Zánět průdušek je dobré neignorovat a nepřecházet. Pokud vykašláváte krev nebo stále více a více hustého hlenu, pokud se ani po třech dnech vysoká teplota neoptimalizuje, pokud vám kašel narušuje spánek a denní aktivitu nebo pokud máte již několikátý zánět průdušek za sebou, měli byste zajít k doktorovi.

Lékař vás důkladně vyšetří, většinou poslechne dýchací cesty a provede bakteriologické a cytologické vyšetření hlenu.

Jak probíhá léčba?

Léčba akutního zánětu průdušek trvá až tři týdny, základem je ležet v klidu na lůžku a vykašlávat hlen, což je pro vyléčení klíčové. Nemocný by měl přijímat dostatek tekutin, vitamínů a užívat předepsané léky podporující vykašlávání, případně léky na bolest hlavy.

V případě bakteriální bronchitidy je nutný pobyt na čerstvém vzduchu a samozřejmě přestat kouřit. Omezte také všechny hlenotvorné výrobky, například mléko.

Pokud zánět průdušek podceníte, může přejít až na zánět středního ucha, zápal plic či do svého chronického stádia!

O Martina Baierová

Komentování je uzavřeno

Nahoru