Home / Zdraví / Nepodceňujte zánět průdušek!
Nepodceňujte zánět průdušek!

Nepodceňujte zánět průdušek!

Bronchitida, neboli zánět průdušek, patří k nejklasičtějším onemocněním chřipkové sezóny. Objevuje se často jako průvodní onemocnění virových zánětů horních dýchacích cest nebo chřipky. Jak mu předcházet?

Nejčastěji má zánět průdušek virového původce, jen v asi deseti procentech případů se jedná o bakteriální infekci. Dalšími důvody vzniků takových zánětů může být například chemické podráždění, častý pobyt v prašném či jinak znečištěném prostředí a samozřejmě kouření.

Zánět průdušek se vyskytuje nejčastěji u lidí s oslabenou imunitou, především pak u dětí.

Jak zánět poznáte?

Příznaky nemusí být jednoznačné – cítíte se unavení a slabí, bolí vás hlava, klouby a svaly, můžete mít i zvýšenou teplotu. Kašel doprovází obtížné dýchání a bolest za hrudní kostí, vykašláváte hleny. U dětí se může projevit nechutenství a zvracení.

Nepodceňujte zánět průdušek!

Mám navštívit lékaře?

Zánět průdušek je dobré neignorovat a nepřecházet. Pokud vykašláváte krev nebo stále více a více hustého hlenu, pokud se ani po třech dnech vysoká teplota neoptimalizuje, pokud vám kašel narušuje spánek a denní aktivitu nebo pokud máte již několikátý zánět průdušek za sebou, měli byste zajít k doktorovi.

Lékař vás důkladně vyšetří, většinou poslechne dýchací cesty a provede bakteriologické a cytologické vyšetření hlenu.

Jak probíhá léčba?

Léčba akutního zánětu průdušek trvá až tři týdny, základem je ležet v klidu na lůžku a vykašlávat hlen, což je pro vyléčení klíčové. Nemocný by měl přijímat dostatek tekutin, vitamínů a užívat předepsané léky podporující vykašlávání, případně léky na bolest hlavy.

V případě bakteriální bronchitidy je nutný pobyt na čerstvém vzduchu a samozřejmě přestat kouřit. Omezte také všechny hlenotvorné výrobky, například mléko.

Pokud zánět průdušek podceníte, může přejít až na zánět středního ucha, zápal plic či do svého chronického stádia!


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

About Martina Baierová