Home / Tipy & rady / Jak pěstovat doma chilli papričky po celý rok
Jak pěstovat doma chilli papričky po celý rok

Jak pěstovat doma chilli papričky po celý rok

Léto skončilo a tak už to na žádné pěstování nevypadá? Právě naopak, pronikněte do tajů domácího pěstování a začněte třeba oblíbenými chilli papričkami.

Vychutnejte si pálivou pochoutku v každém ročním období

Chilli papričky se pro svou pálivost a příznivé působení na zdraví těší obrovské popularitě. Jsou to plody exotických křovitých paprik, které běžně rostou v tropických či subtropických oblastech. Nemusíte pro ně ale cestovat až do Afriky, chilli papričky si totiž můžete snadno vypěstovat i doma. Při indoor pěstování vás nemusí zajímat roční období a chutnou plodinu můžete mít na talíři klidně po celý rok. Jak na to?

Pro začátečníky jsou lepší méně pálivé odrůdy

Základem je zvolit si správnou odrůdu. Chilli papriček existuje celá řada a dá se říci, že čím pálivější odrůda, tím déle jejich vypěstování trvá. Pro začátečníky proto doporučujeme zvolit si raději „rychlejší“ a méně pálivou odrůdu. Nenáročné na pěstování jsou třeba Apache, Tabasco nebo Serrano Balin. Pokročilí pěstitelé se mohou odvážit a zvolit pálivější, a tím pádem k pěstování obtížnější druhy, jako je například Trinidad Scorpion Moruga.

Pro lepší růst nechejte semínka naklíčit

Používejte jen kvalitní osivo, staré maximálně 3 roky, které není nijak deformované, podezřele měkké či plesnivé. Před použitím skladujte semínka v suchu, temnu a chladu. K dosažení optimálního růstu můžete nechat semínka nejprve naklíčit. K tomu vám postačí obyčejná vata či navlhčený kapesník, případně speciální materiály Rockwool nebo rašelinové tabletky Jiffy. Chilli papričky budou klíčit několik týdnů a v této fázi potřebují dostatek světla.

Kdy začít přesazovat?

Sazeničky chilli papriček vytvářejí listy po párech. První nazýváme semínkové lístky a teprve druhý pár tvoří opravdové lístky. Jakmile tedy objevíte u svých sazeniček druhý pár, můžete začít s přesazováním rostliny do substrátu. Ideální bude kontejner o velikosti 10×10 centimetrů. Jestli jste použili ke klíčení Rockwool nebo tablety Jiffy, přesazujte do substrátu i s tímto základem. V opačném případě dávejte dobrý pozor, abyste nepoškodili křehké kořínky. Během růstu můžete chilli papričky přihnojovat.

Nejen při klíčení, ale i při samotném růstu potřebují chilli papričky dostatek světla (zhruba 14 hodin světla a 10 hodin tmy denně) a vody. Zalévání provádějte vždy odstátou a vlažnou vodou, protože příliš studená voda by mohla rostlinu vystavit teplotnímu šoku. Půda by ideálně měla být v období růstu mírně vlhká. Méně pálivé plody jako je třeba Apache vám dozrají za zhruba 16 týdnů od zasetí, T. Scorpion přinese plody asi až za 8 měsíců.

Autor: specialnizahradnictvi.cz

 

About angelo