Home / Finance / Jak spočítat splátky půjčky
Jak spočítat splátky půjčky

Jak spočítat splátky půjčky

Půjčky jsou dnes doslova hitem. Obrovská spousta lidí je neustále využívá, aby si mohli ihned pořídit věc, kterou sami chtějí. Peníze si snadno vypůjčí, věc si koupí a poté tuto půjčku pravidelně splácení. Na trhu existuje celá řada bankovních i nebankovních institucí a ne všechny mají stejné podmínky. Proto při uzavírání dbejte na to, aby pro vás byla půjčka skutečně výhodná a abyste měsíčně spláceli tolik, kolik je ve vašich silách. Pokud o půjčce uvažujete, sami si můžete spočítat, na kolik vás vyjde. Je třeba znát nejenom výši samotné půjčky, ale také výši úroku a RPSN. Tato zkratka označuje roční procentuelní  sazbu nákladů. Máte-li tyto údaje k dispozici, můžete se pustit do výpočtu.

Dejme si tedy příklad, kdy si půjčíte 10 000 na dobu jednoho roku, kdy úrok bude 10 % a RPSN taktéž. Celkem se tedy splácená částka navýší o celkem 20 %, tedy konkrétně na 12 000 Kč. A právě tuto částku po nás bude chtít věřitel vrátit. Jelikož jsme si půjčili na dobu jednoho roku, tedy na 12 měsíců, je nutné každý měsíc vrátit přesně 1 000 Kč. A právě tímto jednoduchým výpočtem si můžeme pohodlně zjistit výši splátky i u celé řady ostatních úvěrů, ať už se jedná o účelové, neúčelové nebo například hypotéky.

Pokud se tedy pro půjčku rozhodnete a měsíční splátka pro vás bude únosná, ještě si raději vše ověřte ve vaší smlouvě. Jedině tak budete mít jistotu, že vše proběhlo férově a zaplatíte skutečně tolik, kolik máte platit. Bohužel řada lidí na toto jenom málokdy dbá a tak si půjčí bez ohledu na to, zda budou nebo nebudou schopni splácet. A právě ti se poté dostávají do řady dluhů. Experti proto radí, že je nejlepší raději několikrát zvážit, zda peníze skutečně potřebujete a pokud ano, tak si spočítejte, jak dlouho a kolik budete každý měsíc platit. Jedině tak budete mít jistotu, že si nezpůsobíte problémy.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

About angelo

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*