Home / Tipy & rady / Alkoholická závislost je bohužel v naší společnosti častá
Alkoholická závislost je bohužel v naší společnosti častá

Alkoholická závislost je bohužel v naší společnosti častá

Pokud někoho, kdo se zapletl s alkoholem, důvěrně znáte, jistě dáte zapravdu odborníkům. Tato závislost je jednou z nejhorších, léčebný proces trvá velmi dlouho a bohužel platí, že je hodně závislý i na vůli samotného pacienta. Přechod mezi společenským pitím a závislostí je skutečně tenkým ledem, alkoholik se rozhodně nepozná jen podle vizáže a někdy umí závislí své touhy výborně skrývat před veřejností. Může za tím být i obecná tolerance společnosti k alkoholu, ten přitom může život doslova a do písmene zruinovat.

Tolerance se zvyšuje a napětí narůstá

Že by snad alkohol podávaný v malých dávkách neškodil v jakémkoliv množství? Vtipná poznámka ze známého československého westernu rozhodně není pravdivá, pokud se tedy ptáte, jak poznat alkoholika, je namístě hned několik důležitých otázek. Je to hlavně zvyšování tolerance, protože kde dříve postačovalo menší množství, je dnes celá lahev už málo.

Alkoholik pokračuje v pití i přes to, že má jeho činnost negativní důsledky. Promítá se v rodině, ale také v zaměstnání, nechuti pěstovat koníčky a výrazně snížené sebekontrole. Alkohol není v žádném případě lékem na špatnou náladu a nemůže nahradit ani pozitivní sociální vazby. Ve výsledku pak trpí celá rodina, nejen její nejmladší členové.

Alkoholická závislost je bohužel v naší společnosti častá

Je nutné přistoupit ke komplexní léčbě

Závislost může trvat dlouho, čím dříve se ale podaří problém podchytit, tím větší je naděje na vyléčení a toužebně očekávanému návratu k normálu. Léčba závislosti na alkoholu rozhodně nezafunguje přes noc, důležité je využít vícero psychoterapeutických metod a také motivovat pacienta k touze po výsledku. Někdy může být ku prospěchu i skupinová terapie, při které najde pacient nové koníčky a přátele. Zkušený psychoterapeut si ví rady i s těmi, kteří si při odvykání nevěří nebo se jim dlouhodobě nedaří uspět. Vyléčením však udělá pacient radost nejen rodině a širokému okolí, ale především pak sám sobě. Získá novou sebedůvěru a stane se z něj úplně jiný člověk.

About angelo

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*