Home / Móda / Ambra, nezbytný doplněk luxusních voňavek
Ambra, nezbytný doplněk luxusních voňavek

Ambra, nezbytný doplněk luxusních voňavek

Dnes se jedná o přísadu do luxusních voňavek, ale co je vlastně ambra ve skutečnosti? Je to ta strašně krásně vonící přísada, kdy každý, kdo si přičichne, roztaje blahem? No, možná se budete divit, co ambra vlastně ve skutečnosti je.

Ambra není nádherná voňavá rostlina

Ambra, nezbytný doplněk luxusních voňavekPokud jste si až do teď mysleli, že ambra je nádherná voňavá rostlina, která parfémům a voňavkám dodává na jemnosti, tak jste ta omylu. Ambra je totiž něco pevného a voskovitého, co vzniká v trávicím traktu vorvaně. Někdy je vyloučená spolu s trusem a plave na hladině jako velký tmavý chomáč čehosi. Vážně. Beze srandy. Čerstvá ambra navíc velice nepříjemně zapáchá. A když říkáme velice nepříjemně, tak to myslíme vážně.

Proč se tedy používá do parfémů?

Je to jednoduché. Během svého stárnutí mění nejenom barvu z šedočerné na jantarovou, ale také aroma z nepříjemného na zemité. V parfumerii se ambra používá jako ustalovač a je vysoce ceněna a velmi dobře placena. Obchodníci jsou za 500 g ambry schopni zaplatit i více než tři sta tisíc korun. Vzhledem k jejímu poměrně malému výskytu je ovšem většinou nahrazena syntetickými materiály.

Mimochodem, ambra se používá také v potravinářství jako aroma. V medicíně se pak využívala k léčbě depresí, nervozity i poruch spánku. Dnes se s ní můžete setkat klidně v homeopatii nebo aromaterapii, takže to s její vůní, když zestárne, nebude už tak hrozné. Navíc se říká, že její vůně pozitivně ovlivňuje nervový systém a tak pomáhá i při problémech se stresem nebo napětím či u dalších onemocněních, která souvisejí s nervy.

Ambra, nezbytný doplněk luxusních voňavek

A co je ambra dnes?

Dnes už se ovšem pod pojmem ambra většinou nenachází chuchvalec z vorvaně. U voňavek se pod pojmem skrývá sladce vonící směs pryskyřic, dřeva a koření. Druhy směsí jsou různé a mohou obsahovat santalové či cedrové dřevo, pačuli a různá koření.

About Martina Baierová