Home / Tipy & rady / Jak odstranit temperové barvy z oblečení?
Jak odstranit temperové barvy z oblečení?

Jak odstranit temperové barvy z oblečení?

Při malování se určitě zašpiníte. Pokud ale o daný kus oblečení nechcete přijít, máme pro vás návod, jak jej ještě zachránit. Čtěte v článku.

Pokud často malujete, pak už jste se s tímto problémem setkali. Jak ale z oblečení dostat čerstvé i zaschlé temperové barvy? Může to být oříšek. My vám ale v tomto článku ukážeme, jak jej rozlousknout.

Rychlá reakce je důležitá

Koh i noor tempery se s temperami jiných výrobců v posledních letech předhánějí. Chtějí získat konkurenční výhodu. Proto mnohdy sází i na to, že jdou jejich barvy snadno vyprat. Jestli jste se tedy umazali od kvalitních barev, neměla by to být žádná pohroma. Takovéto temperové barvy totiž z oblečení velice jednoduše dostanete. I u horších temper to ale nemusí znamenat konec světa.

Pokud budete reagovat ihned, můžete dané oblečení ještě zachránit. Začněte tím, že nános barvy opatrně setřete ubrouskem. Barva tak nebude mít čas se vsáknout. Oblečení následně namočte do studené vody a mněte v rukách. Pomoct může i odstraňovač skvrn. Následně oblečení vyperte v pračce a po barvách by neměly být ani stopy.

Odstranění zaschlých skvrn

Odstraňovat zaschlé temperové barvy bude poněkud obtížnější. V některých případech se ale i takové oblečení dá vyprat. Začněte seškrábáním zaschlé barvy. Zkuste použít alkohol nebo jiné rozpouštědlo. Nejprve ale vyzkoušejte reakci materiálu na malém kousky látky. V krajním případě by totiž při kontaktu s některými rozpouštědly mohlo dojít k poškození látky.

Po použití rozpouštědla namočte daný kus oblečení do studené vody a nechte jej odmočit. Poté propírejte pod čistou vodou. Na skvrnu můžete nanést i některý z odstraňovačů skvrn. Po trošce tvrdé práce už jen stačí pustit pračku a doufat, že si poradí se zbylou barvou. Připravte se ale na to, že některé oblečení už nepůjde zachránit.

About angelo

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*