Kopřiva dvoudomá je rostlina s vědeckým názvem Urtica dioica. Může se pochlubit krásnými listy ve tvaru srdce a žlutými nebo růžovými květy. Stonek je pokryt drobnými tuhými chlupy. Listy, stonek nebo kořen z kopřivy, lze rozdrtit a zpracovat na prášky, tinktury, krémy, čaje a další.
Historie a současnost
Namáčení sušených listů a pití čaje je známo tisíce let. Pochází zřejmě z Číny, kde bylo používáno jako léčivo. Lidé dnes pijí čaj z hodně důvodů včetně chuti, ale také jako stimulující a uklidňující prostředek.
Jestliže často trpíte menstruačními křečemi a PMS, pomůže vám snadno dostupná bylinka, kterou je kopřiva. Konkrétně tedy čaj, který byste ve své spíži měli vlastnit. Mimo jiné, je kopřivový čaj výborné tonikum k čištění ledvin a vaječníků, ale také jater. Díky tomu bude vaše tělo lépe reagovat na přicházející změny spojené s menstruací.
![Jak zmírnit premenstruační syndrom? Kopřivový čaj je ideálním pomocníkem Jak zmírnit premenstruační syndrom? Kopřivový čaj je ideálním pomocníkem](https://napomoc.cz/wp-content/uploads/2020/12/tea-3833598_1920-1024x683.jpg)
Efektivnější zpracování estrogenu povede ke snížení příznaků premenstruačního syndromu. Kopřivový čaj je bohatý na obsah železa a díky němu si vlastně tvoříte krev. Kopřivový odvar zkracuje menstruační cyklus a tok krvácení, menstruace bude slabší a světlejší.
Je lepší čerstvý nebo sušený čaj?
Jako u každé byliny platí, že z čerstvých listů jsou účinky intenzivnější. Pokud však nenaleznete kopřivu v přírodě, musíte se spokojit s její sušenou podobou. U čerstvých i sušených listů je postup identický. Stačí 2 lžíce rostliny přelít vroucí vodou a počkat 5 – 7 minut, pak scedit. Když budete pít jeden až dva šálky denně, vyčistíte tak své tělo a zmírníte i bolestivé stavy doprovázející PMS.
Když se vaření bylinných čajů stane jakýmsi rituálem, bude pro vás otázkou času, kdy se sžijete s tím, že vám i pití čaje přináší klid a harmonii. Navíc se jedná o chytrý doplněk s řadou zdravotních benefitů.