Home / Tipy & rady / Napadlo vás někdy, proč je potřeba nových bytů v Praze stále vysoká?
Napadlo vás někdy, proč je potřeba nových bytů v Praze stále vysoká?

Napadlo vás někdy, proč je potřeba nových bytů v Praze stále vysoká?

Nejspíš si teď říkáte, proč se ty nové a nové byty v Praze pořád staví, když už je město celé zastavěné. Do Prahy se stále stěhuje mnoho nových obyvatel, ale na druhou stranu i mnoho Pražanů prchá pryč z velkoměsta do méně rušných městeček a vesnic v okolí. Skutečnost je taková,že příliv nových lidí je větší nežli úbytek a bytů je tak pořád nedostatek.

Značnou poptávku po nových bytech vykazují cizinci žijící a pracující v Praze

Rozsáhlá skupina, která naléhavě potřebuje nové byty. Cizinci ze zemí EU jsou jistě zvyklí na vyšší standard bydlení, než je u nás obvyklé. Právě pro ně je třeba postavit dostatek nových bytů, aby bylo z čeho vybírat. Je smutné, když cizinec v Praze nemůže sehnat odpovídající byt, protože pak ztrácíme kredit v očích zahraničních obyvatel vůbec.

Velkým problémem jsou staré byty na starých sídlištích

Sídliště z 80. let již dávno nesplňují požadavky moderních bytů, a to ani když zrenovujeme umakartová jádra, domy zateplíme a balkony zasklíme. Jednoduše jak design, tak použité materiály už neodpovídají dnešním trendům. A upřímně: Kdo by taky chtěl bydlet ve starém a nemoderním bytě?

Tip: Podívejte se na jedno z nejpovedenějších sídlišť v ČR.

Studenti vysokých škol

Skupina obyvatel, která volí spíše byty k pronájmu, a to většinou pro více studentů najednou. Je to pro ně levnější a pohodlnější varianta než třeba nedostatkové místo na koleji. Studenti nemají tak vysoké nároky na ubytování, obvykle jim stačí menší starší byt, který je plně zařízený. Vzhledem k tomu, že se o nájemné dělí rovným dílem, dokáží např. 4 studenti zaplatit i nájem ve výši 12 000 Kč.

Nové byty musí uspokojit poptávku jedinců, mladých rodin i seniorů

SINGLES

V dnešní době jsou nejpočetnější skupinou ve věku 20 – 35 let, která v Praze hledá vlastní nový byt. Většinou hledají byt o velikosti 1+kk, 1+1, maximálně 2+kk. Je to jejich první byt, na který si našetřili, a obvykle ani nepočítají s tím, že by v něm bydleli, až budou žít v rodině. I proto vidíme zvláště u novostaveb trend stavět mnoho malých bytů a jen pár velkých, tzv. rodinných.

MLADÉ RODINY S DĚTMI

Jejich potřeba je v porovnání s předchozí skupinou zcela odlišná. Potřebují větší byty, nejčastěji 3+1 až 4+1, a také vyhledávají spíše novostavby, tam ale záleží hodně na jejich finanční situaci. Ceny bytů v porovnání s ostatními evropskými státy najdete v tomto článku. Rodiny navíc potřebují sídliště vybavené školkou, hřištěm, obchody a školou. I když mnohé rodiny dávají přednost bydlení v satelitech, městech či vesnicích v okolí Prahy, přesto stále dost mladých rodin zůstává v Praze a ty potřebují nové bydlení.

SENIOŘI

Patří mezi skupiny, kde se příliš neočekává, že budou shánět nové bydlení, ale pokud jsou soběstační a nepotřebují služby domova důchodců, obvykle jim již velký byt, ve kterém dříve žili spolu se svými potomky, nevyhovuje, a proto se musejí poohlédnout po menším. Ani pro seniory není podmínkou, že hledají jen staré byty, někteří si chtějí alespoň na „stará kolena“ užít něco lepšího, a tak se rozhodnou pro byt v novostavbě.

I z tohoto malého přehledu je jasné, že nové byty bude Praha potřebovat ještě dlouho. Odhadem alespoň dalších 50 let. Developeři se tak nemusejí obávat odlivu zakázek, spíše naopak. Bylo by však dobré stavět nové domy s rozmyslem a tak, aby nedevastovaly okolí a nenarušovaly bydlení starousedlíkům.

Z demografických studií vyplývá, že se sice rodí o něco méně dětí než v předchozích letech, ale zase se dožíváme v průměru vyššího věku, tzn. počet obyvatel neustále roste. A bytů je tak nedostatek. Zatímco v ostatních velkých městech v republice to není tak markantní, protože zažívají spíš odliv obyvatel, a to dvěma směry: na jedné straně do velkoměsta, tj. do Prahy, na straně druhé na venkov a do menších měst, kde chtějí mít klid. Do první skupiny patří především studenti a mladí lidé, do druhé skupiny pak mladé rodiny s dětmi nebo i někteří senioři.

A jaký názor máte na zastavování Prahy stále novými domy a byty vy?

About angelo

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*