Home / Návody / Nové spotřebiče mnohdy ušetří více energie než změna dodavatele
Nové spotřebiče mnohdy ušetří více energie než změna dodavatele

Nové spotřebiče mnohdy ušetří více energie než změna dodavatele

Ceny elektřiny jsou jako na horské dráze a momentálně směřují vzhůru. Lidé to nejčastěji chtějí řešit změnou dodavatele. Většina domácností by ale ušetřila mnohem více peněz, kdyby si pořídila, více úspornější elektrospotřebiče. Největší rozdíly jsou znát především u velkých spotřebičů, hlavně u ledniček.

Nové spotřebiče mnohdy ušetří více energie než změna dodavateleStará lednice se spotřebou třídy C, která je v provozu nepřetržitě má často spotřebu kolem tři kilowatthodin denně, což nám dává při průměrné ceně kolem 6 Kč za kilowatthodinu i 18 Kč za den. Roční provoz takovéto ledničky může stát až 6400 Kč, což rozhodně není málo. Proti tomu náklady na provoz ledničky s nízkoenergetickou třídou A se spotřebou kolem 0,4 kilowatthodiny denně činí jen něco přes dvě koruny a roční provozní náklady jsou jen 840 Kč. Rozdíl ve spotřebě mezi starou ledničkou třídy C a novou nízkoenergetickou ledničkou třídy A může dosáhnout až 5500 Kč za rok.

Za takovou ledničku můžete koupit za deset tisíc korun, investice se vám vrátí během let, a po zbytek životnosti lednice vám každý rok ušetří zmíněných 5500 Kč, což je mnohem více než když budete měnit při průměrné spotřebě domácnosti dodavatele energie. Úspora je ve skutečnosti ještě větší, jelikož při s rostoucími cenami elektřiny se při nižší spotřebě každý rok ušetří mnohem více.

Jsou, ale i další možnosti jak ušetřit více peněz. Jedním z nich je správně nastavit teplotu v lednici. Na běžný provoz bohatě stačí mít v lednici teplotu kolem 6 stupňů Celsia. Jenom při snížení teploty na tři stupně se zvýší spotřeba o 15 procent. Další spotřebu lze snížit i odmrazováním lednice. Vyplatí se taky investovat do pračky a myčky šetrnější na spotřebu.

Plno domácností má lednici starší více než tři roky a mnohdy ji mění až po té co jí skončí životnost a to může být někdy až patnáct let, proto se není čemu divit, že spotřeba domácností neklesá, ale naopak stoupá. Vyšší spotřebu i ovlivňuje i rostoucí počet spotřebičů v domácnosti.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

About Makawiel

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*