Home / Tipy & rady / Potraviny, které podpoří činnost mozku
Potraviny, které podpoří činnost mozku

Potraviny, které podpoří činnost mozku

Už jste se někdy učili a měli pocit, že váš mozek nepobírá dostatek informací? Máte pocit, že si špatně pamatujete věci a že vám mozek občas stávkuje? Zkuste tyto potraviny!

Činnost mozku se dá podpořit tím, že do našeho jídelníčku přidáme potraviny bohaté na vitamíny, vlákninu a další prospěšné látky. Co bychom neměli opomenout, abychom se ráno dobře nastartovali, přestali trpět ranními úzkostmi a problémy se soustředěním?

Vitamíny A, B, C

Pokud se potřebujete zbavit psychické únavy, tyto vitamíny jsou spolehlivý pomocník. Vitamín A najdete v rybách, mléku, vejcích, špenátu či sýrech, vitamín B obsahují luštěniny a ořechy a vitamín C snadno získáte z ovoce, především z citrusů. Vitamíny také dobře osvěžují paměť.

Potraviny, které podpoří činnost mozku

Banány

Když máte nedostatek energie, banán váš mozek probudí. Dodají mu totiž důležité minerály, jako jsou draslík a fosfor. Snadno se navíc stráví, neucpou trávicí ústrojí a jsou zdravější než káva.

Celozrnné těstoviny

Podle lékařů bychom je měli zařazovat do našeho jídelníčku mnohem častěji. Mají totiž vysoký obsah vlákniny a omega-3 mastných kyselin. Ty nám zajistí nejen dobrou náladu, ale fungují také jako prevence proti depresím.

Borůvky

Tyhle nafialovělé bobule pomáhají proti stresu a podle odborníků jsou účinnou prevencí proti chorobám stáří, například proti demenci. Dokonce mohou zlepšovat paměť.

Potraviny, které podpoří činnost mozku

Sója

Doporučuje se poměrně často, ale oprávněně – obsahuje totiž celou paletu živin, které nezbytně potřebuje naše tělo, aby fungovalo správně: vápník, draslík, hořčík, železo, bílkoviny. Opět se říká, že zlepšuje paměť.

Mezi další potraviny, které by mohly podporovat činnost mozku, patří ovesné vločky, sýry, špenát, sušené ovoce nebo ořechy. V případě ořechů se však vyhněte těm soleným a praženým, které by vám díky obsahu tuku mohly spíše uškodit.

Nezapomeňte, že pro správný chod mozku je důležitý dostatek spánku.

About Martina Baierová