Home / Tipy & rady / Proč si pořídit ovci?
Proč si pořídit ovci?

Proč si pořídit ovci?

Začíná sezona a vy jako majitel velké zahrady si asi povzdechnete, že vás zase čeká to nekonečné sekání trávy. Co kdybyste si pořídili „živou sekačku“ – ovce. Spasou trávník a zmizí i spadané ovoce a vy můžete v klidu odpočívat a nerušit klidné odpoledne hrčením sekačky nebo traktůrku.

Ovce na zahradě

Proč si pořídit ovci?Toto zvíře není samotář, proto je vhodné pořídili alespoň dvě nebo tři. Jsou to zvířata nenáročná, ale pamatujte na to, že jsou mlsouni a časem by se vám mohly pustit i do keřů nebo stromků. Proto je důležité ohradit vše, co chcete zachovat. Ovčí trus je dokonalé přírodní hnojivo pro váš trávník, větší hromádky můžete hodit do kompostu. Kromě dokonale spaseného trávníku vám ovce poskytnou také maso, mléko a vlnu.

Důležité je, aby měly přístřešek, kde se mohou schovat před horkem nebo deštěm. Na sklonku podzimu je můžete ogrilovat nebo ustájit. Rozhodnete-li se pro druhou variantu, nezapomeňte si přes léto zajistit dostatek krmení a podestýlku. Také je potřeba ovcím dávat minerální liz, dostatek vody a dokrmovat je krmnou řepou, sušeným chlebem nebo granulemi pro ovce.

Ovčí vlna

Pokud se rozhodnete ovce chovat, je potřeba jednou až dvakrát za rok je ostříhat. Získanou vlnu můžete zpracovávat doma nebo ji nabídnout do výkupny. Ovčí vlna je žádanou surovinou na výrobu textilu pro své vlastnosti – je jemná, prodyšná, antibakteriální a má dobré termoregulační vlastnosti. Také je hypoalergenní . Pro tyto své vlastnosti se též používá i jako výplň do polštářů a přikrývek.

Mléko

Proč si pořídit ovci?Produkce je ve srovnání s krávou nebo kozou menší, nicméně obsahuje daleko více látek prospěšných pro lidský organizmus. Má vysoký obsah bílkovin, proteinogenních aminokyselin (hrají důležitou roli při regeneraci svalové tkáně). Významná je i kyselina linoleová.

Je velmi bohaté na minerální látky, vitamíny( řadu vitamínů B, dálek pak C a D) a také enzymy. Naopak obsah cholesterolu je v ovčím mléce nižší než v kravském. Oproti kravskému je ovčí mléko krémovější, jeho chuť je mírně nasládlá.

Nezapomínejte ani na administrativu, ovce je nutno zaregistrovat, stačí pouze vyplnit formulář, vytisknout a poslat na Českomoravský svaz chovatelů. V případě, že tak neučiníte, hrozí vám poměrně velká pokuta.

About Makawiel