S rukolou se nejčastěji setkáme v salátech nebo pestu. Je to bylinka s lístky podobnými pampelišce. Její výrazně ostře štiplavá chuť, ne každému sedne.
Chroupání samotných lístků by nám asi požitek nepřineslo, ale spojí – li se s jinými chutěmi, dostane nádech konzumace ořechů. Hodně se s rukolou setkáme v italské kuchyni, odkud je i rukoly původ. Dále potom v řecké a francouzské kuchyni, kde je jí také dostatek. Dříve považována za afrodiziakum, dnes za skvělou bylinku, která dodá salátu to pravé kouzlo.
Rukola v dietním konceptu
O rukole by se dalo říci, že je sestřenicí ředkvičky, protože je ze stejné čeledi (brukvovitých). Drobné lesklé lístečky se konzumují řádně omyté. Pokud je všechny nespotřebujete rychle vadnou. Je lepší si rukolu kupovat čerstvou a spotřebovat ji do druhého dne všechnu.
Její obliba stoupá i s dietním pojetím. Má málo kalorií, ale za to je bohatá na vitamíny a minerální látky. Zejména poté na vitamín C, vápník, hořčík a železo. Preventivně působí proti osteoporóze, doporučuje se tak i ženám v období klimakteria. Účinky rukoly jsou známé pro své čistící a diuretické schopnosti. Její blahodárný vliv na trávení, je zaznamenán rovněž v oblasti ochrany sliznice proti vředům a zánětům žaludku.
Zdroj antioxidantů
Kromě výše zmiňovaných výhod, naleznete u rukoly spoustu antioxidantů, především beta karotenu. Zabraňuje množení nádorových buněk a zlepšuje poruchy erekce. Jelikož je rukola v podstatě nově objevenou bylinkou v ČR, patří v supermarketech oproti petrželce za jakýsi skvost. Ten, kdo chce zhubnout nebo zdravě žít, nějakou tu korunu jistě rád oželí. Je tu navíc možnost, vypěstovat si ji doma. Není náročná, přesto odolná.
Ověřenou a chutnou kombinací získáte rukolu smíchanou s čerstvými zahradními rajčaty a mozarellou. Na ozdobu jí však můžete posypat i na kotlet se sýrem a jiné variace.