Home / Tipy & rady / Slivovice je osvědčenou klasikou a neurazí žádného konzumenta

Slivovice je osvědčenou klasikou a neurazí žádného konzumenta

Když se zamyslíme nad tím, jaký alkohol je tradiční pro Českou republiku, tak jsou to pivo a slivovice. Leckterý cizinec je sílou této lihoviny v prvním dojmu překvapen, ale nakonec si ji oblíbí. Slivovice je prostě naším skvostem a zcela jistě patří na každou sváteční tabuli či významnou příležitost. No, dokážete si představit moravskou veselku bez tohoto lahodného pití?

Původ destilátu ze švestek sahá až do daleké historie

Slivovice je oblíbená pro svou podmanivou vůni a chuť, po ochutnání ucítíte na jazyku dotek zralého ovoce a toho nejkvalitnějšího alkoholu. Již v dávných dobách, což trvá dodnes, věděli, že je tento švestkový alkohol prospěšný i po zdravotní stránce. Může pomoci při bolestech kloubů, slouží jako dezinfekce nebo uklidní rozbouřený žaludek, tzv. „vypálí z těla červa“. Přesný původ není znám a je sporný, ač jej považujeme za tradiční český destilát, tak slivovice je spíše světová a patří nejen Česku a Slovensku, ale i dalším slovanským zemím. Např. v Bulharsku se slívové rakije vyrábí už od 14. století, prastarý původ je znám i v Maďarsku, Chorvatsku a na Balkáně.

Nakupujte alkohol pouze se zárukou té nejlepší kvality

Raději než domácím palírnám dejte přednost nákupu v obchodech, budete tak mít jistotu, že se nejedná o pančovaný alkohol, u kterého hrozí vážné zdravotní problémy. V nabídce obchodů naleznete slivovici v tzv. řezané verzi o obsahu alkoholu cca 40 % nebo pravou a poctivou pálenku o obsahu alkoholu kolem 51 %. Tradiční slivovice se vyrábí z kvašených švestek, ale v oblibě jsou i její verze z hrušek, meruněk a dalšího ovoce. V sudech se švestky nechávají kvasit 6 až 8 týdnů a následně se kvas dvakrát vypálí při teplotě do 88 °C. Čerstvě vypálená slivovice má ostřejší chuť, proto je dobré ji nechat uležet několik měsíců nebo let. Internetový obchod PanAlfréd.cz nabízí poctivou českou slivovici s dopravou po Praze zdarma. Vychutnejte si tuto jedinečnou pálenku se svými přáteli či rodinou.

About angelo

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*