Home / Zdraví / Spánek a vaše zdraví
Spánek a vaše zdraví

Spánek a vaše zdraví

Pokud by jste byli rádi v dobré fyzické kondici, nesmíte podceňovat důležitost kvalitního spánku. Nedostatek spánku může vést k dlouhodobému narušení a následně poškození organismu, ale i jeho nadbytek není zdravý. Oba přístupy ke spánku mohou zapříčinit například výskyt cukrovky.

 

Dalším onemocněním, o které si koledujete jak podceňováním spánku, tak i jeho nadbytkem, je obezita. Ta je u nedostatku spánku přímo prokázána. U nadbytku je to složitější, ale stále platí kdo lenoší, ten tloustne.

Spánek a vaše zdravíPokud trpíte bolestmi hlavy, tak zajisté víte že víkendové vyspávání a navíc ještě v přetopené a nevětrané místnosti dokáže ve vaší hlavě rozpoutat úplné peklo. Stejně tak i v případě bolavých zad je spíše doporučována mírná fyzická aktivita, a omezení ležení v posteli, se kterým je spojený i dlouhý spánek.

Deprese je dalším rizikem, které hrozí u obou spánkových intervalů. Lidé s vyčerpaným organismem mají veliké sklony k depresi. Avšak stejné účinky může mít i spánek dlouhodobý. Při pravidelném dlouhodobém spánku se také zvyšuje riziko onemocnění srdce, jako je například infarkt myokardu.

Jak dlouho by měl vlastně člověk spát?
To je velice individuální záležitost, která záleží i na aktuálních okolnostech. Každá věková skupina má svá určitá doporučení, kterými by se měla řídit. U předškolních dětí je to 9-10 hodin spánku v noci a k tomu ještě 2-3 hodiny přes den, například odpoledne. Pro děti školního věku je tato hranice posunuta na 9-11 hodin spánku v noci. A u dospělých je podíl spánku 7-8 hodin.

Spánek a vaše zdraví

Toto všechno samozřejmě mohou ovlivňovat nejrůznější faktory, jako například těhotenství u žen, doba předešlého spánku a nebo také kvalita spánku. Měli by jsme tedy dbát i na to, aby byl spánek klidný a ničím nerušený. V příjemném prostředí a na nám vyhovujících postelích a madracích.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

About Makawiel

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*