Tuto v Japonsku populární a oblíbenou bylinu z čeledi brukvovitých, známe v češtině pod označením „japonský křen“. Vyrůstá ze silného oddenku a dosahuje výšky až 40 cm, má větší srdcovité listy a drobná bílá kvítka. V přírodě roste v podrostu stromů a keřů, podél břehů potoků a říček, hlavně v chladnějších podhorských oblastech a u pobřeží.
Japonci si wasabi oblíbili nejen jako lahůdku podávanou jako příloha k různým jídlům a jedné z ingrediencí, bez které se neobejde typické japonské národní jídlo sushi. Zjistili totiž i výborné léčivé účinky wasabi, které objevili již staří samurajové. Jedná se o účinné přírodní antibiotikum potlačující bujení některých bakterií, kvasinek a plísní. Také působí preventivně proti rakovinovým onemocněním a zpomaluje toxické účinky klasické léčby chemoterapií či ozařováním.
Pěstovat wasabi, neboli japonský křen v našich podmínkách jako venkovní bylinu je velice obtížné. Může se to dařit spíše v květináči jako přenosnou rostlinu. Zkuste ji umístit od jara do podzimu na zahradu, balkón nebo terasu a vytvořit ji zastínění, hlavně před palčivými poledními slunečními paprsky. Osvětlení stačí pouze ranním či večerním sluncem. Zemina by měla být humózní, stále vlhká a výživná. Květináč může stát v misce s vodou, nebo jej přes léto můžete umístit na okraj potůčku, pokud protéká vaší zahradou. Na podzim je třeba rostlinu přenést do místnosti s teplotou od 8° do 18° C. Nižší teploty a méně světla jsou podmínky podobné domovině, takže wasabi začne bujně přirůstat a tvořit velké listy i oddenky. Přihnojovat se musí s ohledem na pozdější konzumaci wasabi jen organickými hnojivy.
Japonský křen je nezvykle ostrý a má silné aroma. Kromě sushi se používá v japonské kuchyni jako přísada. U nás lze wasabi zakoupit v podobě pasty nebo prášku, který se musí s troškou vody rozmíchat na kašičku. V čerstvém stavu má wasabi značné výživné hodnoty díky obsahu vitamínu C a B65, hořčíku a vápníku. Je zdravý i díky absenci tuku a cholesterolu, což z něj činí výborný doplněk dietní stravy.