Home / Návody / Zpříjemněte ptáčkům zimu!
Zpříjemněte ptáčkům zimu!

Zpříjemněte ptáčkům zimu!

Mnoho druhů ptáků se na zimu vydává na dlouhou pouť do teplých krajin. Někteří však zůstávají. A právě těm bychom se měli snažit zpříjemnit dlouhou, nehostinnou zimu. Jak na to?

S podzimem mizí hmyz a ptákům tak mnoho možností obživy nezbývá. Na řadu přicházejí semínka a drobné plody, které se v zimě špatně shánějí. Naštěstí je pevnou součástí mnoha zahrad krmítko pro ptáčky. Ale jak má krmítko vypadat a čím malé opeřence krmit?

Ideální krmítko

Krmítka pro ptáčky by měla být dostatečně velká, aby se pod jejich střechu vešlo více ptáčků najednou či aby posloužilo i větším opeřencům. Nejlepším materiálem zůstává dřevo, po kterém ptáčkům nekloužou pařátky. Střecha by měla přesahovat dno krmítka, aby chránila potravu před vlhkem. Dno opatřete ohrádkou, aby semínka zbytečně nevypadávala. Na ptáčky sbírající je pod krmítkem by mohla zaútočit třeba kočka.

Zpříjemněte ptáčkům zimu!

Co dát ptáčku do zobáčku?

Ptáčci ocení jakákoliv semena – slunečnici, proso, mák, lněné semínko i řepku. Uvítají drcená jádra lískových a vlašských ořechů a nepohrdnou ani přírodním lojem či neslaným a neškvařeným sádlem. Krmení pro ptáčky můžete zakoupit v obchodě v podobě lojových koulí, které se snadno zavěsí na větev či na krmítko, nebo jim můžete vyrobit vlastní směs z rozehřátého loje a vybraných semínek.

Zpříjemněte ptáčkům zimu!

Čím ptáčky nekrmit?

Do krmítka byste nikdy neměli dávat zbytky z kuchyňského odpadu, těstoviny, slané, kořeněné nebo uzené potraviny či jakoukoliv zkaženou potravinu. Můžete tím ptáčkům přivodit vážné zažívací potíže i smrt! Suché nastrouhané pečivo je menším zlem než pečivo čerstvé, přesto však není pro ptáčky tak vhodné jako surové obilí.

Zpříjemněte zimu nejen ptáčkům, ale i sobě. Za dlouhých chvílí můžete skrz okno pozorovat sýkorky, pěnkavy, vrabce, kosy, drozdy a třeba strnady, jak nadšeně zkoumají krmítko a zobají semínka.

About Martina Baierová