Home / Zajimavosti / 6 zajímavých věcí o donutech
6 zajímavých věcí o donutech

6 zajímavých věcí o donutech

Máte rádi sladké donuty? Připravili jsme pro vás článek, ve kterém si představíme šest zajímavých faktů o této poměrně oblíbené pochoutce, která válcuje chuťového buňky zejména u Američanů.

1. Dříve byly nazývány olejovými koláčky

Smažené těsto se dostalo do New Yorku v době, kdy se ještě jednalo prakticky o New Amsterdam, a převládajícím jazykem byla holandština. První Američané, kteří objevili tuto pochoutku, ji pojmenovali pouze na základě toho, že se smaží oleji. Donutům tak začali říkat „olykoeks“, což lze překládat rovnou jako olejové koláče.

2. Prvním národním řetězcem byl Krispy Kreme

Vernon Rudolph koupil tajný recept na koblihy od Francouze v New Orleansu a tento recept přivezl do Severní Karolíny, kde vznikla firma Krispy Kreme. Ta v roce 2012 oslavila 75 let od svého vzniku a v roce 2015 postavila již tisící obchod.

3. Američané jsou donuty doslova posedlí!

Věděli jste, že v USA se vyrobí více než deset miliard těchto koblih každý rok? A z toho sedmnáct milionů donutů se vyrábí pouze v jednom řetězci!

6 zajímavých věcí o donutech

S polevou, bez ní, se sypáním, bez něj… Druhů je zkrátka spoustu.

4. Donut může být docela drahou záležitostí

Zajisté, že klasické donuty stojí pár dolarů. Mohou být ovšem i dost drahou záležitostí. Poukázat můžeme na nejdražší donut na světě z dílny Krispy Kreme, který byl prodán za více než tisíc dolarů. Donut byl totiž sypaný a poprášený několika karátovým zlatem a naplněný velice drahým želé z šampaňského.

5. A taky může být pěkně těžký

Největší donut, který byl kdy udělán, vážil 1,7 tuny a byl vysoký jednu stopu, tedy necelých 31 centimetrů.

6. Kalorie z donutu lze spálit jízdou na kole!

Pokud patříte také mezi milovníky donutů, zajisté vás zajímá, jak účinně spálit kalorie z nich přijaté. Říká se, že za půl hodiny intenzivní cykloturistiky spálíte 200 kalorií. Což je jeden donut. Kolik donutů můžete tedy sníst, abyste je pak všechny vysportovali? Počítáte?

A jak jste na tom u těchto „koblih s dírou“ vy? Patříte mezi jejich příznivce a vyhledáváte je i u nás?

About Martina Baierová