Home / Tipy & rady / Co byste měli vědět o vodoměrech

Co byste měli vědět o vodoměrech

Zajímali jste se někdy více o vodoměr? Víte, co je to za zařízení, podle jakých parametrů ho vybírat, nebo kdy je třeba ho vyměnit? Možná jste doposud neměli důvod vyhledávat tyto informace. Pojďme si nyní alespoň ve stručnosti přiblížit základní fakta.

Bytové vodoměry

Vodoměr představuje zařízení určené k měření průtočného objemu vody. Musí být na každé vodovodní přípojce. Rozlišujeme různé přístroje. My se zaměříme na bytové vodoměry využívané k rozpočítání spotřeby vody mezi více odběratelů v bytových domech.

Při jejich výběru si všímejte alespoň několika základních parametrů. Mezi ně patří především značení třídy přesnosti. Ta je na ciferníku vyznačená v různých polohách. Rozlišujeme třídu A (měří od 60 l/hod), B (od 30 l/hod) a C (od 15 l/hod).

Zařízení by mělo být antimagneticky odolné. Nechte si tuto vlastnost od výrobce doložit atesty. Této ochrany se obvykle dosáhne použitím čtyřpérového magnetu v magnetické spojce turbínky a počítadla. Přístroje mají i další ochranné prvky, které brání nejen jejich poškození, ale také před nepoctivými uživateli.

Vodoměry rovněž dělíme na suchoběžné a mokroběžné. Při výběru konkrétního strojku se zaměřte na výrobky nové generace, které vám umožní bezproblémové používání, neovlivnitelnost, čitelnost a nejvyšší přesnost měření. Investice do takového zařízení se vám rozhodně vyplatí.

Výměna vodoměru

Už máte vybráno? Důležitá je samozřejmě také instalace vodoměrů, kterou musí provádět kvalifikovaný pracovník. Nekompetentní osoba by se mohla dopustit různých chyb (umístění přístroje v nedovolené montážní poloze, umístění měřidla určeného k měření teplé vody v rozvodu vody studené atd.).

A kdy je třeba pomýšlet na výměnu? Záleží na vyhodnocení kontroly, která musí být pravidelně prováděná každých 5 let (u přístrojů namontovaných po roce 2012).

I vy se zrovna chystáte vybírat nové vodoměry? Je třeba si uvědomit, že se jednotlivé výrobky liší konstrukcí, citlivostí i ochrannými prvky. Proto dobře vybírejte a nehleďte jen na cenu.

About angelo