Bydlí s námi. Dokud ho není mnoho, nikomu nevadí. Seznamte se. Nezvaný spolubydlící vašeho domu se nazývá prach!
Aha! Prach!
Jenže co to ten prach vlastně je? Odumřelé kožní buňky a vlasy, plísně, pyl, bakterie, roztoči, ale najdeme v něm i velké procento kovů jako chrom, arzen a hliník, které mohou být ve větším množství toxické. Skládá se ze samých nehezkých věcí. Nejvíce prachu usedá na velké plochy – podlaha je pro něj přímo ideální. Nejvíce náš však ohrožuje prach, který nevidíme. Ty nejmenší částečky lidskému oku zatajené, které bez problémů vdechneme do plic.
Jak se ho zbavit?
Vytírání, luxování a utírání prachu minimálně jednou týdně by mělo být jedenáctým přikázáním pro každou správnou hospodyňku. Máte doma prachu stále nadbytečné množství? Tak si přečtěte pár vychytávek.
Otírejte pravidelně i klávesnici vašeho notebooku, stejně jako monitor. Nezapomínejte ani na televizi, tablet, mobil a jiné elektronické přístroje. Menší koberečky častěji perte, rohožky stačí pořádně vytřepat. Koupelí alespoň jednou za rok však neopovrhnou ani ty. Raději se zbavte všech zbytečných malých polštářů, i kdyby se se o ně sebelépe opíralo. Látka na sebe připoutává další prach. Dveře ukažte i všem zbytečným tretkám, které se vám povalují po poličce. Z jejich miniaturních ohbí se prach dostává opravdu těžce. Pokud mezi nimi máte nějakou pamětní upomínkovou věc, kterou prostě nemáte to srdce vyhodit, alespoň je uskladněte do vnitřních, uzavřených prostor.
Alergici, domácí práce nejsou pro vás!
Alergici by se práci s prachem měli vyhnout obloukem. Uklízení svěřte jinému členu rodiny a sami jděte raději okopávat záhonek na čerstvý vzduch. I v autě raději místo větráku, který víří prach, používejte klimatizaci. Vaše lůžkoviny se musejí prát minimálně při šedesáti stupních Celsia.
Zadržte dech a jděte se zbavit prachu jednou pro vždy!