Home / Tipy & rady / 6 tipů, jak se stát úspěšnou matkou v domácnosti

6 tipů, jak se stát úspěšnou matkou v domácnosti

Být matkou na plný úvazek je náročnější, než se na první pohled zdá. Přečtěte si několik rad, jak se stát úspěšnou matkou v domácnosti a nezbláznit se z toho.

Jste novopečená maminka a všechny povinnosti se vám tak nějak hrnou na hlavu a vy nevíte, kam dřív skočit? Péče o dítě může být sama o sobě prací na 24 hodin denně. Když k tomu připočtete i rutinní péči o byt nebo dům, může to být nadlidský výkon.

Péče o děti se s jejich růstem mění, ale časová náročnost zůstává víceméně stejná. U nejmladších dětí řešíte hlavně spánek, pleny a prořezávání zoubků. Jak děti rostou, zajímají se o různé podnětné hračky a zajímavé aktivity. A když nastoupí do školky, přidají se různé organizační záležitosti. Například i to, jaké jmenovky na oblečení jsou ty nejlepší.

Myslím, že každá žena se snaží zvládnout svou roli matky, ale také ženy v domácnosti, jak nejlépe umí, a není pochyb o tom, že někdy je to opravdu náročné. Ať už se právě potýkáte s bolavým bříškem novorozence, nebo se snažíte přijít na to, jak co nejefektivněji vyrobit jmenovky pro děti na oblečení, které bude nosit. V množství různých možností je snadné se ztratit.

V tomto článku jsme pro vás shrnuli rady úspěšných maminek. Od tipů pro psychickou pohodu až po praktické rady, ve kterých se dozvíte, proč je razítko na textil – oblečení tou nejlepší volbou. Inspirujte se.

Úspěšná maminka v domácnosti? Co to vlastně znamená:

Kdo je vlastně úspěšná maminka v domácnosti? Žena, jejíž děti se stále usmívají, jsou šťastné, protože se jim jejich maminka dostatečně věnuje, její domov vždy září čistotou a ona je v dokonalé kondici, protože samozřejmě pravidelně cvičí, a každý večer čeká na svého manžela s teplým jídlem na plotně?

Souhlasíte s předchozím odstavcem? Pak můžeme předpokládat, že nejste maminkou v domácnosti. Koneckonců zkušená matka ví, že úspěch je někdy i to, když se jí po bezesné noci s malým dítětem podaří ráno uvařit šálek kávy. Stejně jako to, že když se její tři malé děti večer nají, vykoupou a usnou do osmi večer, aby měla alespoň večer pro sebe.

Co chceme na začátku říci? Nebuďte na sebe přísné, mateřství může být velmi náročné a někdy ho můžete brát jako úspěch, už jen proto, že jste dnes přežila. Každopádně existuje několik tipů, které mohou toto období zpříjemnit a zefektivnit, což lze považovat za úspěšné zvládnutí dětí a domácnosti. Jsou to:

1.    Buďte organizovaná

Jakákoli organizace vám pomůže orientovat se v denních úkolech a nebudete zmateně pobíhat mezi povinnostmi, kdy začnete 20 věcí a nic nedokončíte. Je dobré mít rutinu nebo alespoň rytmus dne. S menšími dětmi je to samozřejmě náročnější, ale i tam můžete nastínit alespoň hrubý plán činností a povinností. I když se něco změní, nebude pro vás obtížné přijmout změnu a flexibilně přizpůsobit svůj rozvrh aktuálním možnostem. Důležité však je, abyste měli připravený základ, od kterého se můžete odrazit.

V rámci materiálních se vám budou hodit různé organizéry, popisovače či třídiče. Zkrátka cokoli, co vám pomůže věci pěkně uspořádat, abyste je vždy snadno našli. Šetří nejen čas, ale i vaše nervy. 

Extra tip – zejména pro rodiče, jejichž děti právě nastoupily do školky, školy nebo jedou poprvé na tábor: označte každý kus oblečení svého dítěte. To sice nezaručí, že se na ně někde nezapomene, ale bude to mít velký vliv na jejich návratnost. Protože když je oblečení označené, každý ví, komu patří, a dříve nebo později se dostane k původnímu majiteli. Ušetříme vám také čas strávený hledáním nejlepšího způsobu označování dětského oblečení – razítko na oblečení je rozhodně to pravé. Nejrychlejší a nejjednodušší způsob, jak aplikovat jmenovku pro děti, která vydrží roky.

2.    Uklízejte pravidelne

Pravidelné uklízení je velmi důležité. Každý den něco, alespoň pár minut. Protože komplexní nárazový úklid jednou týdně s malými dětmi není snadné provést. Ptáte se proč? Pravděpodobně ještě nemáte děti nebo ještě nezačaly lézt. Pak to začne. Zkuste se zeptat rodičů starších dětí, co by se stalo v bytě s dětmi, kdyby se týden neuklízelo. Pokud je odpovědí dvacetiminutový záchvat šíleného smíchu, nedivila bych se.

3.    20 minút VĚDOMÉHO času s dětmi

Lepší než se povrchně věnovat dětem třeba celý den je vyhradit si 20 minut, a to jen 20 minut, kdy se jim budeme věnovat na 100 procent. Děti milují naši pozornost a velmi dobře poznají, když jsme myšlenkami někde jinde. 20 minut soustředěné pozornosti a vědomé přítomnosti jen pro naše děti denně a nebudeme se stačit divit, jak rozkvetou.

4.    Dopřejte si čas pro sebe

Důležité je také nezapomínat na sebe. Abychom měli co dávat druhým, musíme mít nadbytek. Proto to nepodceňujte. Péče o sebe není sobectví. Je to láska.

5.    Myslete také na partnera

S narozením dětí se partnerský život často zhoršuje. Nezapomeňte na něj. Nejen pro vaše děti je váš fungující partnerský vztah alfou a omegou. Zkuste si pravidelně vyhradit čas jen pro vás dva. Uvidíte, jaký pozitivní dopad to bude mít na fungování celé vaší rodiny.

6.    Ale hlavně to celé neberte příliš vážně

Nejdůležitější rada na závěr. Důležité je nedělat si z mateřství a dokonalého fungování domácnosti bič a nebrat ho příliš vážně. Lidé nejsou stroje a dokonalost neexistuje. Nejdůležitější je pohoda. Nenechte se o ni připravit honbou za dokonalými ideály a představami a zkuste si toto období užít v celé jeho nedokonalosti.

About angelo

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*