Zraku si musíme cenit, bez něj bychom byli v řadě situací ztracení. Je prakticky naším nejcennějším smyslem, dále pak sluch. Jakékoliv zhoršení tak nepodceňujte a řešte ho včas. My se dnes podíváme na zoubek prevenci, která má za úkol poškození zraku odvrátit.
Očím škodí zejména tyto věci
Oči zraňuje i prostředí, kde se nacházíme. Rozhodně jim nesvědčí prach, ostré světlo ani kouř či klimatizace. Ač je to maličkost, není vhodné ani pozorovat slunce. Přímý sluneční svit je pro oči nepříjemný, ale při delší době i nebezpečný.
Co způsobuje únavu očí?
Stejně jako celková únava člověka, může být i únava očí. Děje se tak třeba, když si dlouho čtete při nedostatku světla, tupě zíráte do počítače a v podstatě nemrkáte. Ač je to k nevíře, když se hrbíte u počítače, škodíte tím i svému zraku. Kulatá záda nevěstí nikdy nic dobrého! První pomocí je správné nastavení horního okraje monitoru počítače, což by mělo být asi 5 – 7,5 cm nad úrovní očí.
Jak z toho ven?
Tak samozřejmě nejznámější je vitamín A, ale určitě je vhodné zařadit i jiné vitamíny a nejen ty, ale také antioxidanty. Každý si spojuje vitamín A s mrkví, ale nachází se také jinde. Rozhodně v hovězích játrech, makrele, lososu, tuňáku, pstruhu, vejcích a sýrech. Z ovoce a zeleniny ještě v batátech, dýních, kapustě, řepě, sladké paprice, špenátu, mangu, grepech, mandarinkách, papáje, atp.
Organismu je tedy ještě potřeba dodat antioxidanty jako zinek, selen a měď. Do stejné skupiny vitamínů jako A patří i lutein – je to strážce našich očí. Tělo si ho však neumí vyrobit. Najdete ho v potravinách jako je ovoce červeného a oranžového typu, v zelené listové zelenině či vaječném žloutku. Se stoupajícím věkem je však podíl těchto látek přijímaných ústy málo, je proto nutné se poradit o nějakém přípravku v lékárně. Jen tak bude dosažena maximální úroveň.