Home / Tipy & rady / Jaké léčivky pořídit na zahradu?
Jaké léčivky pořídit na zahradu?

Jaké léčivky pořídit na zahradu?

Na zahrádce pěstujeme květiny, protože ji na jaře krásně zbarví a provoní. Nejdůležitější vlastnosti, ty léčivé, však objevíme až po úspěšném vypěstování, případném usušení. Jaké léčivky by vám na zahradě neměly chybět?

Ať už používáte léčivky na přípravu čajů, které pomáhají k lepšímu spánku, od bolesti či problémů se zažíváním, nahrazujete jimi léky a masti z lékáren nebo jimi dochucujete obědy, vyplatí se mít na zahradě alespoň několik základních léčivých rostlin.

Ideální je bylinkový záhonek

Bylinný záhon nemusíte mít jen na zahradě, díky mobilním květináčům mohou pěstovat i lidé žijící v bytech. Dokonce nemusíte dbát ani na velkou uspořádanost záhonku, dnes se zahrádkáři opět vrací ke smíšeným záhonům, které působí přirozeně. I jejich podobu však lze částečně naplánovat!

 Jaké léčivky pořídit na zahradu?

Pří výsadbě bylinek se rozhodujte podle toho, které jsou stálezelené, jednoleté nebo trvalky, zohledněte jejich růst do výšky i šířky a také jejich původní klima. Některé bylinky se rády hřejí na slunci, jiné dávají přednost polostínu.

Na slunci se bude dařit třezalce, řebříčku, levanduli nebo mateřídoušce, polostín ocení kořenové bylinky jako bazalka, libeček, petržel, máta, pažitka, celer nebo kebrlík.

Přidejte i okrasné květiny

Do svého bylinného záhonku můžete přidat i jiné kvetoucí rostliny. Mnohé z nich neslouží jen jako dekorace, ale rovněž je využijete při domácí léčbě různých chorob. Okvětní plátky růží, celé květy měsíčku, slunečnicová semínka nebo i nenáročná léčivá divizna a levandule vám mohou přijít vhod.

Jaké léčivky pořídit na zahradu?

Péče o bylinky

O bylinky zvládne pečovat každý, není to vůbec náročné. Stačí vždy na podzim ustřihnout roční přírůstky a odkvetlá květenství. Některé druhy musíte sestřihnout až k hlavnímu stonku, do růstu jiných zasahovat nemusíte.

Na zimu si můžeme bylinky nasušit a využívat je tak po celý rok.

About Martina Baierová