Home / Tipy & rady / Nízký tarif za elektřinu: co to je a jak ho můžete využívat
Nízký tarif za elektřinu: co to je a jak ho můžete využívat

Nízký tarif za elektřinu: co to je a jak ho můžete využívat

Víte, co je to nízky tarif a jaký je rozdíl mezi ním a nočním proudem? Zajímá vás, jak a za jakých podmínek můžete noční tarif využívat? Chcete vědět, kde můžete zjistit čas spínání nízkého tarifu? V dnešním článku se vám pokusíme odpovědět na nejčastější otázky na toto téma.

Nízký tarif není noční proud, funguje ale na stejném principu

Možná to nevíte, ale noční proud již v současnosti vlastně neexistuje. Původně byl zaveden proto, aby energetické společnosti motivovaly odběratele k využívání elektřiny v době mimo špičku a vyhnuly se tak přetížení energetické sítě. Tato strategie se ale ukázala jako neefektivní a proto postupem času došlo k rozdělení tarifů na nízký a vysoký.

Cenově výhodnější proud tedy nyní můžete odebírat v různých částech dne. S dřívějším nočním proudem sdílí ale nízký tarif podobný princip – poskytování levnější elektřiny v určitých stanovených hodinách dne.

Dosáhne na nízký tarif každý spotřebiel?

Asi nejdůležitější informace je, že abyste mohli o nízkém tarifu vůbec uvažovat, musí vaše domácnost splnit určité podmínky. Pokud totiž elektřinou nevytápíte nebo ji nepoužíváte na ohřev vody, nemůžete nízký tarif využívat. Podmínkou je totiž využívání spotřebičů, jako jsou bojlery, přímotopy, tepelná čerpadla a podobně.

Další podmínkou je, že musíte zajistit automatické blokování provozu spotřebičů při platnosti standardního vysokého tarifu. Dodavatel energie vám poté přiřadí konkrétní kategorii s určenou délkou trvání nízkého tarifu v průběhu dne. Stanovení doby se provádí na základě typu přístrojů a výše spotřeby obvykle se jedná o 8, 16, 20 nebo 22 hodin.

Jak zjistím přesný čas spínání nízkého tarifu?

Přesné informace o časech spínání nízkých tarifů můžete nejlépe najít na stránkách ČEZ, PRE nebo E.on. Mezi nízkým a vysokým tarifem konkrétní distributor přepíná pomocí tzv. HDO (Hromadné Dálkové Ovládání). Pokud se vám nechce hledat nebo vám informace na webových stránkách nestačí, nejlepší je samozřejmě obrátit se na distributora telefonicky.

 

Doufáme, že vám článek pomohl zorieontovat se v základní problematice nízkých tarifů. Chcete se dozvědět o dalších způsobech, jak ušetřit za elektřinu? Spočítejte si, kolik byste za ni ušetřili jednoduchou změnou dodavatele.

 

 

 

 

About angelo