Home / Hobby / K čemu je dobrá pergola
K čemu je dobrá pergola

K čemu je dobrá pergola

Chcete si dopřát nerušený odpočinek na zahradě? Usaďte se do pohodlného křesílka pod pergolovým přístřeškem, který vás ochrání jak před slunečními paprsky, tak i před deštěm.

V současné nabídce lze vybrat pergolu, která bude nejen stylovým doplňkem vaší zahrady, ale necháte-li ji zarůst popínavými rostlinami, získáte tak opravdu oázu klidu, kterou budete využívat od brzkého jara do pozdního podzimu. Můžete pozvat své přátele třeba na sklenku dobrého vína nebo večerní grilování.

Protože pergoly často patří mezi významné zahradní prvky, je třeba velice citlivě hledat místo, na které je postavíte.

Typy pro stavbu

K čemu je dobrá pergolaPergolu umístěte do té části zahrady, která je něčím zajímavá – nabídne nám jiný pohled na přírodu, je zajímavá svým účelem (např. je tu postaven zahradní gril). Pokud ji chcete skrýt v zeleni, volte spíše zaoblený tvar stavby. Necháte-li ji porůst rostlinami (převislými nebo popínavými), bude působit vzdušně a barevně. Dřevěná pergola bez rostlin může dozdobit zahradu podobně jako třeba sochy v parku. Pokud chcete mít elegantní přechod z vnitřního prostoru domu do vnějšího, využijte stavbu přiléhající ke zdi ve stylu domu. Máte-li terasu, vhodně vybraná pergola ji může zastínit a vytvořit tak prostor k venkovnímu posezení i stolování.

Materiál na stavbu

K čemu je dobrá pergolaZáleží, jaký typ stavby máte na mysli. Pokud chcete použít velkou, pevnou a samostatně stojící pergolu, můžete použít cihlové nebo kamenné sloupy, které dobře udrží těžké překladové trámy. Na střední a menší stavby se hodí spíše sloupy a nosníky dřevěné. K selskému stavení a do venkovských zahrad se hodí hrubě tesané hranoly. Pokud budete chtít stavbu umístit do lesního prostředí, nebojte se použít i kulaté kmeny s kůrou. Pamatujte ale, že je důležité dřevo správně ošetřit a namořit.

Zastřešení

Souvislejší zastřešení umožňuje využívání i při horším počasí. V minulosti se používala prkna, lepenka nebo rákos, zatímco v současné době si své využití začínají získávat polykarbonátové desky, které jsou lehké, odolné a vydrží i krupobití a mráz a nevadí jim ani UV záření. Dají se koupit čiré nebo v různém barevném provedení.

Pokud vám pergola přiléhá k domu, vhodnější by byla látková stahovací střecha. Pokud nebudete zrovna na terase, látkovou střechu stáhnete a nebude vám ubírat denní světlo.

About Makawiel