Home / Hobby / Muškáty: Nejhezčí ozdoba balkónů
Muškáty: Nejhezčí ozdoba balkónů

Muškáty: Nejhezčí ozdoba balkónů

Začíná jaro a vy přemýšlíte, jakými květy ozdobíte terasu nebo balkon. Tou nejlepší volbou jsou muškáty. Jsou nejméně náročné, vždyť jejich domovem je Afrika, proto jsou tak vitální a odolné a dokážou přežít i v několikadenním suchu.

Jejich drobné různobarevné kvítky vám ozdobí okna i balkon bez ohledu na to, kam jsou orientovány. Navíc je můžete začít pěstovat již od konce dubna, nesmí však být noční mrazíky.

Muškáty: Nejhezčí ozdoba balkónůChcete-li, aby muškáty opravdu zářily do dálky, hraje důležitou roli nejen péče, ale i správná volba druhu muškátu. Vybírat můžeme mezi klasickými, které rostou do výšky, nebo si pořídíte popínavé. Předem si promyslete barevnou skladbu. Při výběru barev berte v úvahu i barvu omítky, aby květy rostlin vynikly. U světlé fasády volte spíše ostřejší odstíny růžové, červené nebo fialové. Pokud máte omítku tmavší, květy by měly být spíše jemnějšího zbarvení.

Začínáme s pěstováním

Sazenice si opatříme v zahradnictví, kde pořídíme i další výbavu potřebnou pro pěstování. Pokud chceme mít nádherné a bohaté květy, je potřeba začít hned od začátku. Základem jsou správné truhlíky. Pokud doma máme jen obyčejné, uděláme jim ve dně odtokové otvory. Lepší je trochu investovat a koupit truhlíky samozavlažovací, které usnadní práci a sníží riziko přesušení. Důležitý je i substrát, do kterého rostlinky umístíme, je potřeba, aby byl propustný, s troškou písku.

Máme vše potřebné a můžete jít sázet. Do květináče dáme substrát, do něhož vsadíme sazenice, nenecháváme velké mezery, ať jsou truhlíky plné. Po výsadbě opatrně zalijeme (vrchem) a necháme několik dní v polostínu, aby sluníčko nespálilo listy.

Muškáty: Nejhezčí ozdoba balkónůPokud chceme mít balkon, terasu či okna obalené květy, je třeba o rostlinky pečovat komplexně. Důležitou úlohu hraje hnojení. Aby muškáty co nejvíce kvetly, potřebují fosfor, který má na kvetení velice příznivý vliv. Naopak dusíku by mělo být v hnojivu co nejméně, ten totiž kvetení může naopak zastavit.

Pokud rostlinky po sezoně dobře zazimujeme, můžeme se z jejich nádherných květů těšit i další sezonu. Při správné péči vydrží několik let. A na co je potřeba dát pozor při přípravě na zimu? Muškáty nesmí růst. Pokud nejsme majitelkami skleníku, můžeme je umístit mezi okna, na chodbu nebo do nějaké světlé místnosti. Péči o rostliny omezíme na občasnou zálivku.

About Makawiel