Home / Zdraví / Likvidace bakterií v ústech
Likvidace bakterií v ústech

Likvidace bakterií v ústech

Bakterie v ústech jsou nepříjemnou záležitostí, protože se jich ne vždy dokážeme účinně a na dlouhou dobu zbavit. Existují sice ústní vody, máme doma zubní kartáček se zubní pastou, ale po jedné hodině už nám dech nemusí přijít svěží. Zápach z úst je tak nepříjemným důsledkem působení bakterií, proto je potřeba s tím něco začít dělat, pokud jste v této situaci.

Příčina zápachu z úst

Likvidace bakterií v ústechPříčina je v anaerobních bakteriích, které ve značné míře vyrábějí síru a způsobují tak zápach z úst. Za normálních okolností, pokud se nejedná o nadprodukci, napomáhají bakterie (enterobakter a klebsiella) štěpit bílkoviny a přispívají tak k lepšímu trávení. Nebudeme se zabývat složitými chemickými reakcemi, ale pojďme si říci něco o přenosu. Zřejmě si říkáte, že je nechutné, když někomu zapáchá z úst, ale infekční to není (pokud se jedná o tento zápach z úst, který se u něj vyskytuje v jeho nadměrně osídlené flóře). Zápach úst je však nutné odlišit i od některých nemocí, které jej doprovází. Je tedy lepší s tímto problémem zajít k lékaři a nechat si udělat stěry. Jedině tak budete vědět, jaké bakterie vám tohle vše způsobují a nastaví se adekvátní řešení společně s léčbou. Jelikož se bakterie, které žijí bez přístupu vzduchu, nacházejí mezi papilami a ne na povrchu jazyka, je jejich diagnostika o to složitější. Výtěr se tak uskutečňuje i z více míst, aby výsledek potvrdil jejich průkaznost.

TIP: Přehled ordinací ortodoncie v Praze.

Častěji je spojeno přemnožení s oslabenou imunitou

Zejména bakterie zvaná klebsiella, je spojená s oslabením imunity a jejím přemnožením. Také se hovoří o následcích užívání antibiotik, které floru všeobecně narušují. Podíl dědičnosti také sehraje roli. Imunita se však hroutí i pod známými pojmy, např. stres a hladovění. Stravovací návyky a konzumace kořeněných jídel vám také způsobí dočasný zápach z úst (česnek a cibule). Kouření jistě také není ničím lákavým a špatná péče o zuby s kazy, k pomnožení bakterií také přispěje. Důležité je, abyste neměli suché sliny, dodržujte pitný režim. Některá suchost v ústech je spojena i s nežádoucími účinky léků – antidepresiva, antihistaminika, antihypertenziva, antibiotika. Sliny jsou okysličené, takže bakteriím do jisté míry zabraňují k jejich přemnožení. Přemíra ryb a mléčných produktů je vázáno rovněž se zápachem z úst. Kofein, který způsobí v ústech hořkost, vytvoří zvláštní kyselý odér z úst, kterého se po čase také hůře zbavuje.

Jak si můžeme pomoci sami

Likvidace bakterií v ústechVyzkoušejte nálev z plodu anýzu, kmínu a máty peprné. Spoustu dalších receptů jistě najdete na internetu. Zubní pasty s chlorofylem, s výtažkem ze zelených rostlin aktivuje látky, které pach neutralizují. Vyrábí se i takové žvýkací tablety. Proti zubnímu plaku je účinný chlorhexidin, který vyčistí i okolí dutiny ústní. Používá se jako účinná složka do výplachů, na ranky se může použít i peroxid vodíku, pokud je příčina v anaerobních bakteriích. 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

About Makawiel

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*