Home / Zdraví / Mamografie – vyšetření, které nic nestojí
Mamografie – vyšetření, které nic nestojí

Mamografie – vyšetření, které nic nestojí

Věděli jste, že nejvýznamnější způsob boje s rakovinou je zdarma? Mamografie je navíc vyšetření, díky němuž můžete předejít nejhoršímu a účinně zastavit rakovinu již v raném stádiu vývoje.

Současná medicína dokáže léčit i nádory, které se před několika lety zdály neléčitelné. Samozřejmě to má své hranice – pacientovi s nádorem o velikosti dětské hlavy už nikdo a nic nepomůže. Právě proto jsou preventivní vyšetření tak důležitá.

Minimální prevenci by měl absolvovat každý

Jste pojištěni? Pravděpodobně ano. V tom případě máte dnes nárok na několik druhů screeningových vyšetření, která hradí pojišťovna. A je jedno, u jaké pojišťovny jste pojištěni

Preventivní prohlídka u praktického lékaře jednou za dva roky v sobě zahrnuje kromě jiného také základní onkologický screening. Lékař během prohlídky cíleně pátrá po případných projevech nádorového onemocnění. Zhoubné nádory melanomy může odhalit při vyšetřování kůže, rakovinu varlat u mužů či prsu u žen také nalezne.

Ženy a vyšetření

Každá žena, která dosáhla věku patnácti let, má od své pojišťovny hrazenou každoroční preventivní gynekologickou prohlídku. Gynekolog/gynekoložka zde zkoumá mimo jiné také případný výskyt nádorů, například karcinom děložního čípku. Součástí preventivních gynekologických prohlídek je dnes také palpační vyšetření prsů. Toto vyšetření však počínající nádory v prsu odhalit nedokáže.

Mamografie – vyšetření, které nic nestojí

Z toho důvodu je ženám současně s gynekologickou prohlídkou hrazeno pravidelné screeningové mamografické vyšetření. Pojišťovny jej hradí ženám ve věku 45-69 let, a to každé dva roky.

Pokud nespadáte do věkové kategorie či byste si raději nechala vyšetřit vícekrát než jednou za dva roky, samozřejmě můžete. Screeningové mamografické vyšetření je stále dostupné, zaplatíte za něj zhruba pět set korun.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

About Martina Baierová