Home / Zdraví / Proč zařadit do stravy vlákninu?
Proč zařadit do stravy vlákninu?

Proč zařadit do stravy vlákninu?

Vláknina, to jsou nestravitelné zbytky potravy, z odborného hlediska je jedná o polysacharidy z buněčné stěny, které se neštěpí trávicími enzymy. Co to pro nás znamená?

Že je vláknina zdravá a prospěšná, slýcháme poměrně často. Doporučená denní dávka vlákniny je asi 20-40 gramů, ale většina z nás v průměru spotřebuje pouze polovinu tohoto množství. Mnohem účinnější než koncentrované přípravky s vlákninou jsou potraviny, v nichž se vláknina vyskytuje přirozeně – zelenina, ovoce, celozrnný chléb a pečivo, sójová mouka, ovesné vločky, neoloupaná rýže a celozrnné těstoviny.

Proč je vláknina tak důležitá

Vláknina poměrně významně ovlivňuje funkci střev a celého procesu trávení v našem těle. Nerozpustná vláknina zvětšuje objem stolice, působí proti zácpě a příznivě účinkuje na některá střevní onemocnění (například hemeroidy). Funguje také jako prevence proti rakovině střev.

Proč zařadit do stravy vlákninu?

Součástí diet

Rozpustná část vlákniny zpomaluje vyprazdňování žaludku, trávení a vstřebávání potravin s vlákninou. Pro ty, kteří se snaží zhubnout, je to skvělá zpráva, protože pokud jíte potraviny bohaté na vlákninu, uchováte si delší pocit sytosti.

Jak zvýšit denní příjem vlákniny

Do svého jídelníčku byste měli v první řadě zahrnout mnohem více čerstvého ovoce a zeleniny. Teď v létě je na ovocné a zeleninové saláty ideální doba. I tepelně upravená zelenina je plná vlákniny. Podíl vlákniny zvýšíte také častějším zařazováním celozrnného pečiva, výrobků ze sójové mouky či pokud si k obědu uděláte brambory ve slupce.

Proč zařadit do stravy vlákninu?

Většina potravin bohatých na vlákninu navíc tělu dodává spoustu dalších vitamínů a minerálů – hořčík, zinek, chrom, vitamín B6, E, kyselinu listovou a další. Uvádí se, že abyste pokryli oněch 20-40 gramů doporučeného denního příjmu, měli byste sníst zhruba půl kilogramu zeleniny a ovoce během dne.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

About Martina Baierová