Home / Móda / Máte alergii na zlato? A jste si tím jistí?
Máte alergii na zlato? A jste si tím jistí?

Máte alergii na zlato? A jste si tím jistí?

Nové šperky, vyrážka, svědění, zklamání… A zase se vám objevila ta alergie na zlato. A jste si jistí, že je to alergie na zlato? Alergie na šperky vás pravděpodobně potkala, je velmi běžná, ale často špatně diagnostikovaná. Alergenní látkou zlato ve většině případů totiž nebývá!

Zanítily se vám uši ze zlatých náušnic? Vyskočila vám na obličeji vyrážka, svědí vás dekolt od nového řetízku anebo ruce od zlatého náramku, který jste dostala od maminky k narozeninám? Diagnostikovala jste si sama alergii na zlato a běžíte pro stříbrný kousek? Zadržte. Dost pravděpodobně se totiž o alergii na zlato nejedná!

Máte alergii na zlato? A jste si tím jistí?

Alergie na šperky je poměrně častou záležitostí. Dle statistik jí trpí každý sedmý člověk a to klidně i muži. Často je ale špatně diagnostikovaná a za alergenní látku je považováno zlato. V naprosté většině případů je ovšem alergenem nikl! Nikl je totiž spolu s mědí běžně přidávanou příměsí. Zajišťuje zpevnění jinak měkkého stříbra, díky čemuž je možné bez problémů tvarovat krásné zlaté i stříbrné šperky.

Zarudnutí, vyrážka a jak tomu předcházet?

Máte alergii na zlato? A jste si tím jistí?Alergie na šperky se obecně projevuje svěděním, vyrážkou nebo zarudnutím místa se šperkem. U ušních dírek dochází často k jejich zanícení a hnisání. Projevy ovšem můžou být různě silné a proto se nesmíte divit, pokud se alergie dostaví třeba až v pokročilém věku i u šperků, které jste dříve běžně nosili. Kontaktní alergie na kovy se zkrátka projevuje opravdu různě.

Jak tomu ovšem předcházet?

Důležité je všímat si všech symptomů, rozpoznat je včas a následně se jim vyvarovat. Největšími chybami bývá mytí nádobí či úklid se šperky na ruce. Pod nimi často uvízne mycí prostředek, ten dráždí kůži, zničí ochrannou vrstvu pokožky a nikl začne působit na nechráněnou kůži. Vyrážka je na světě. Stejně je tomu u nadměrného pocení například při sportu.

Pokud chcete předejít alergii již při výběru šperku, dávejte si pozor na složení materiálu. I když vás trápí alergie, stříbra nebo zlata se vzdávat nemusíte, stačí, když při výrobě šperků nebyl použit nikl. Stříbrné šperky jsou například označené symbolem 925.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

About Martina Baierová