Home / Zdraví / Mohu se otrávit kouřením elektronických cigaret?
Mohu se otrávit kouřením elektronických cigaret?

Mohu se otrávit kouřením elektronických cigaret?

Obliba e-cigaret v České republice stoupá. Se vzrůstajícím počtem tzv. „vaperů“ se ruku v ruce objevují také varování před otravou nikotinem. Opravdu je ale možné při vapování zemřít?

Jako každá látka, i nikotin je toxický – v závislosti na požitém množství, chtělo by se dodat. Smrtelná dávka nikotinu, z chemického hlediska alkaloidu, se pohybuje okolo 500 miligramů, tedy půl gramu. Kolik e-liquidu by vaper musel vykouřit, aby se z vapovací seance už nikdy nevzpamatoval?

Není se čeho bát

Ve výpočtu nám pomůže elementární matematika. Při koncentraci 12 mg nikotinu v 1 ml náplně vychází, že smrtelnou dávku 500 mg by vaper plícemi vstřebal po vykouření zhruba 42 mililitrů e-liquidu.

Uším laika zní vykouření takového množství reálně. Ale jen do chvíle, kdy si uvědomíme, že tělo má své vlastní mechanismy, kterými se proti cizorodým látkám brání zuby nehty.

Důležitou roli hraje také zkušenost s kouřením – u vapera, který své zálibě holduje dlouhá léta, může hodnota smrtelné dávky šplhat až k několika gramům nikotinu.

Předávkování nikotinem? Ne tak neobvyklé

Známky těžkého předávkování se projeví dlouho předtím, než koncentrace nikotinu v krvi dosáhne smrtelné hodnoty. A právě obranné mechanismy další příjem nikotinu znemožní. Bolesti hlavy, žaludeční křeče, závratě a zažívací problémy – jistě sami uznáte, že v takovou chvíli je elektronická cigareta to poslední, na co nebohý jedinec myslí.

Určit hranici, při které dojde k předávkování, není snadné. Každý organismus je jedinečný a co je pro jednoho člověka běžné, pošle druhého takříkajíc do kolen.

Pravidla první pomoci

Přepískli jste to s konzumací elektronické cigarety? Žádný strach – vaše tělo nikotin postupně metabolizuje, během několika hodin tak nepříjemné příznaky pominou.

Začínejte vapovat náplně s menší koncentrací nikotinu a pomalu, po krůčcích postupujte ke koncentrovanějším e-liquidům. Váš organismus si musí nejprve přivyknout, a je zbytečné jej zatěžovat nadměrnými dávkami. A to platí i v případě, že k elektronice přecházíte od klasických cigaret.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

About angelo