Slyšela jste, že se v těhotenství kazí ženám mnohem více chrup? Za každé dítě jeden zub? Jedna fáma za druhou! Jak správně pečovat o chrup v těhotenství a jaké nejčastější fámy mezi ženami kolují? Pojďme se na to společně podívat.
Jedno těhotenství, jeden zub…tak přesně to se říkalo dříve s vysvětlením, že u těhotné ženy dochází k demineralizaci a odvápnění zubů, které se následně ničí a vypadávají. Jedná se ovšem o dokonalou fámu, jelikož bylo mnohými výzkumy prokázáno, že ženský organismus nedostatkem vápníků opravdu netrpí. A pokud tomu tak náhodou je, trpí odvápněním spíše kosti než zuby a hrozí osteoporóza, která se ovšem v budoucnu nemusí léčit a jedná se pouze o přechodný problém.
Kazí se v těhotenství zuby více?
Pakliže se o své zuby staráte opravdu pečlivě, kazivost by se zvýšit neměla. Je ovšem důležitá minimálně stejná zubní hygiena jako před těhotenství, případně ještě pečlivější. Problém kazivosti se vyskytuje spíše v přístupu než v těhotenství samotném. A přitom správná péče o ústní dutinu není nic těžkého!
Jak si správně čistit zuby?
Víte, jaká je správná technika čištění? Chcete-li opravdu předejít potížím se zuby, čistěte si je směrem od kořenů a berte jeden vedle druhého. Dobré je v tomto ohledu navštívit dentální hygienistku, která vám poradí a vše ukáže. Zuby si čistěte minimálně dvakrát denně. Zapomeňte ovšem na čištění zubů ihned po každém zvracení. Jelikož se do úst dostaly žaludeční šťávy, které začaly naleptávat zubní sklovinu, drhnutím pomocí kartáčku se zubní pastou si ji ještě více porušujete a zuby ničíte. Vypláchněte si ústa raději pořádně vodou a nějakou dobu s čištěním vydržte.
Ulevit můžete také svým dásním pomocí jednoduché masáže, kterou můžete udělat měkkým kartáčkem nebo svým prstem. Stačí jemnými a krouživými pohyby dásně masírovat.
A co z toho všeho tedy vyplývá? Nezapomeňte na pravidelné návštěvy zubaře, prevenci a dokonalou péči i ústní dutinu a nemusíte mít obavy, že přijdete o svůj chrup. Ani o jeden zub!