Pokud se řekne dílna, každý dá jistě dohromady minimálně 10 věcí, které do ní bezpodmínečně patří. Pro někoho je nezbytná třeba vrtačka a vrtáky, pro někoho jsou nezbytné třeba frézy, ale bez čeho se neobejde téměř žádná dílna, to je logicky pila. A to jak taková, která využívá k řezání listy, tak i taková která využívá pilové kotouče. Ty jistě každý z nás zná, a to hlavně z těch největších pil na trhu, kterými jsou masivní cirkulárky. Ty jsou nedílnou součástí každého domu, který topí dřevem. Menší provedení takových pil ale logicky najdou uplatnění i v našich dílnách. To hlavní, a to kotouč, však je nezbytnou součástí obou.
Není kotouč jako kotouč
Ačkoliv o daných kotoučích mluvíme stále ještě v obecné rovině, rozhodně to neznamená, že jsou všechny stejné. Právě naopak. Vezmeme-li v potaz opět zmíněnou cirkulárku, tak u ní jsou nezbytností pilové kotouče na dřevo. Pomineme-li různé velikosti, je třeba zmínit jejich charakteristiku, a to hlavně v podobě materiálu, kterým nejčastěji bývá kvalitní uhlíková nástrojová ocel. Takový kotouč ale lze dále rozdělit na varianty určené pro podélné či příčné řezání, nebo čistě pouze na palivové dřevo.
TIP: Vzduchové kompresory
Řezat je možné samozřejmě i kov
Stejně jako dřevo lze velmi snadno uříznout i kus kovu. V tomto případě ale už neposlouží cirkulárka, ale specielní dělící pily, které však mají taktéž ten nejdůležitější základ. Tím jsou pilové kotouče na kov. Nejčastější varianta z hlediska použití je například řezání trubek či různých profilů, a to jak z oceli, tak i bronzu či mosazi. To vše by měl kvalitní kotouč samozřejmě zvládnout. A to i díky svému materiálu. V tomto směru jsou těmi nejčastějšími kotouče z rychlořezné oceli s obsahem wolframu a vanadu, ve kterých je jako příměs také kobalt. Takový kotouč logicky vyniká skvělými výsledky a hlavně vysokou odolností proti případnému prasknutí.