Nopal je považován za krásnou rostlinu. Sice vlastní trny, ale při podrobnějším zkoumání, lze konstatovat, že má i řadu pozitivních vlastností pro lidský organismus. Je jich neskutečně mnoho, i z toho důvodu byste měli kaktusovitou opuncii, zařadit do svého denního rituálu.
Jaké má blahodárné účinky?
- protizánětlivé
- antioxidační
- hypoglykemické
- antimikrobiální
- protirakovinné
- hepatoprotektivní
- antiproliferativní
- antiulcerogenní
- diuretické
- antivirové
- neuroprotektivní
Z daných vlastností tedy jasně vyplývají i její účinky na jednotlivé orgány, ale také celé soustavy v lidském těle. Chrání srdce, játra, nervovou a trávicí soustavu. Rovněž snižuje hladinu cukru v krvi, podporuje vylučování moči, posiluje imunitu a brání vzniku rakoviny nevyjímaje demence.
Podporuje hubnutí a zvyšuje hladinu dobrého HDL cholesterolu. Mimo sacharidů zde naleznete bílkoviny, tuky, rozpustnou vlákninu, vitamín C, A a E, taktéž vápník, hořčík, železo, draslík a další významné látky.
V jakém množství by se měl konzumovat?
Nopal se doporučuje zařadit přímo do stravy – v množství přibližně 200 až 500 gramů (jedině tak poskytne své zdravotní výhody).
Další formy k užívání
Doplněk v kapslích
V případě doplňků stále neexistuje žádná konkrétní dávka. Většina suplementů doporučuje alespoň jednu dávku mezi 500 až 650 miligramy denně, což ovšem vyžaduje další vědecké studie k ověření účinnosti, ale i toxicity.
Doplněk v prášku
Práškový doplněk z nopalu můžete použít do smoothies, džusů, tortill, polévek, salátů a pečiva. Obvykle se doporučuje dávka mezi 2,5 až 5 g denně.
Nežádoucí účinky
Mezi některé možné vedlejší účinky požití nopalu v doplňkové formě patří bolest hlavy, nevolnost či průjem.
Kontraindikace
Těhotné nebo kojící ženy by neměly užívat doplňky na bázi nopalu, protože není jisté, zda pro ně nepředstavují riziko. Pokud jste diabetik a užíváte hypoglykemické léky, poraďte se před konzumací nopalu se svým lékařem, protože by mohl způsobit hypoglykemii.