Home / Styl / Šedivění vlasů
Šedivění vlasů

Šedivění vlasů

Každý se na šedivění vlasů, ale třeba i vousů dívá trochu jinak. Hlavně muži ho velmi často vůbec neřeší. Ty trápí spíše vypadávání vlasů. Rozdílné je to však u žen. Ženy se snaží šediny vždy nějakým způsobem zakrýt, či zpomalit jejich tvorbu. Šediny nejsou vždy jen na škodu, platí to tedy hlavně u mužů, kdy se spousta žen domnívá že prošedivělý muž je více sexy.

Šedivění vlasů

Samotné šedivění je zapříčiněno odumíráním buněk Melanocytů, které mají za úkol vytváření pigmentu. U bělocha je hranice jejich neproblémové produkce do třiceti let, poté se již mohou začít vyskytovat první šediny. Dopředu se však přesně nedá odhadnout kdy šedivět začnete. Zeptejte se svých rodičů, kdy přesně začalo šedivění u nich a podle toho se můžete orientačně řídit, protože šedivění je z velké míry ovlivňováno i genetikou.

Šedivění vlasů

Občas se však vyskytují jedinci, kteří začnou šedivět v poměrně mladém věku. To může způsobeno i vnějšími vlivy. Britské studie dokazují, že například předčasné šedivění u žen může být způsobeno i kouřením. Bylo odebráno 606 vzorků kuřákům, ze kterých bylo vypozorováno až 2x vetší procento výskytu šedivých vlasů než u nekuřáků. Nejvýraznější procento výskytu šedivých vlasů bylo u žen, u mužů bylo toto procento nižší z důvodu, že někteří z nich byli již plešatí. Na předčasné šedivosti se však může podílet i chudokrevnost, pigmentové skvrny či nedostatek vitamínu B12. Dalšími faktory urychlujícími šedivění je stres či traumatické zážitky.

Šedivění vlasů

Se šedivými vlasy se v podstatě nedá nijak efektivně bojovat a navracet Melanocytům jejich schopnost vytvářet pigment též nejde. Tedy jeden způsob by tu byl, avšak vědci si stál lámou hlavu jak ho použít. Při léčbě rakoviny se občas stává že některé léky mají za následek znovuoživení funkce Melanocytů a tím i navrácení barvy vlasů. Účinné látky se však ještě nepodařilo izolovat a proto nám nezbývá vlasy barvit a používat šampony na šedivé vlasy.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

About Makawiel

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*