Ne všichni se mohou těšit na důchod, aspoň to vyplývá z provedeného průzkumu. Státní důchody podle možného scénáře čeká strmý propad. Poměr průměrného nástupního důchodu proti průměrné mzdě v roce 2050 klesne ze současných 46 o dvacet procent (tedy na 26%).
Jestliže patříte mezi osoby, které mají průměrnou mzdu 25 000 korun, vstupujete tedy do penze s částkou 11 240 korun a váš věk je kolem třiceti let od státu obdržíte v roce 2050 důchod 6500 korun. Na propad celkové životní úrovně se mohou těšit i ti, kteří do důchodu právě vstoupili. Během následujících let (20 let) bude stát dávat nižší důchody asi o deset procent.
Výsledky studie jen potvrzují fakt, že Češi stále spoléhají na stát a doufají, že se o ně postará. Důchod sice bude, ale v tak malé míře, že na plnohodnotný život to v žádném případě stačit nebude. Ve velké nevýhodě díky dnešnímu důchodovému systému je mladší generace, ta by v budoucnu do něj odvedla třikrát více, než by se jí vrátilo.
V celkovém pohledu pak vyplývá fakt uvažovat o vstupu do druhého důchodového pilíře, ten by díky těmto informacím byl výhodnější pro širší skupinu lidí než se předpokládalo, přesněji pro 30 procent žen a polovinu mužů. Ženám se přece jen vyplatí více první pilíř, ale pro muže ve věkovém rozmezí 20 až 30 let je nejvýhodnější druhý pilíř.
Druhý pilíř penzijní reformy spočívá v tom, že si lidé budou moci převádět na své vlastní účty u soukromých penzijních společností tři procentní body ze sociálního pojištění. K dnešnímu dni je to 28 procent hrubé mzdy. Nedílnou součástí je fakt, že osoba, která se pro druhý pilíř rozhodne, bude muset přidat částkou dvou procentních bodů ze svého.
Volba tohoto spoření je dobrovolná, pokud ovšem do druhého pilíře vstoupí, nelze již přestat spořit. Čerpání důchodu bude možné jen formou penze doživotně nebo po dobu 20 let. Jednorázový výběr nebude možný.