Home / Zdraví / Sůl: Zdravotní přínosy a ukázkový recept, část první
Sůl: Zdravotní přínosy a ukázkový recept, část první

Sůl: Zdravotní přínosy a ukázkový recept, část první

Sůl patří k nedílným součástem kuchyně. Od snídaně po večeři, sůl je zkrátka vždycky v jídle zastoupena. Nejenže jídlo ochucuje, zlepšuje také naše zdraví. V tomto článku vám představíme některé zdravotní přínosy soli a ukázkový recept.

Chlorid sodný je velmi důležitá surovina jak pro potravinářský, tak pro chemický průmysl. Používá se nejen k ochucování potravin, konzervaci masa a na výrobu chemických látek.

Říká se, že nadmíra soli je nezdravá. Sůl však náš organismus pro správnou funkci potřebuje. Proč se soli nevyhýbat?

Zdravotní přínosy

Energie

Jedním z přínosů soli je energie. Sůl dodává buňkám hydroelektrickou energii. Sůl se skládá ze sodíku a chlóru a pomáhá tak produkovat energii v těle. Sůl zvyšuje vodivost nervových buněk, což umožňuje rychlejší přenos a zpracování informací. Vodivost umožňuje buňkám přenášet nervové impulsy do jiných buněk, vazů, orgánů a soustav a zpět do mozku.

Sůl: Zdravotní přínosy a ukázkový recept, část první

Hormonální vyváženost a kontrola váhy

Dalším benefitem soli je její schopnost vyvažovat hormony v těle, obzvlášť aldosteron. Podle hormonálních a výživových poradců je aldosteron hormon, který reguluje množství soli v těle a také tělesnou hmotnost. Dostatek sodíku v jídelníčku znamená větší produkci aldosteronu. Tento hormon zabraňuje ztrácení sodíku močí a potem, jiné minerály, například draslík, hořčík a vápník, však bohužel zmizí.

Rehydratace

Sůl je populárním lékem na dehydrataci. Používá se k ústí rehydrataci. Odborníci doporučují střídat cukr, sůl a vodu, abychom kompenzovali ztrátu tělních tekutin. Díky soli mohou tělní tekutiny chránit vyváženost elektrolytů a funkce orgánů. Rehydratace je nezbytná pro lidi, kteří ztratili tělní tekutiny v souvislosti s krvácením nebo jinými zdravotními potížemi.

V příštím článku vám odhalíme další zdravotní přínosy soli a také recept na něco slaného a dobrého!


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

About Martina Baierová