Skladujete zeleninu v lednici? Odpověď na tuto otázku je asi samozřejmá, právě ovoce nebo zeleninu necháváme v lednici třeba i týden před konzumací. Je to tak ale v pořádku?
Rozhodně ne, alespoň to tvrdí odborníci na zdravou výživu. Zelenina totiž v lednici ztrácí postupem skladování cenné látky, vše se navíc násobí tehdy, pokud jde o zeleninu z dovozu, což je dnes značná část veškeré nabídky v tuzemských supermarketech. Co to tedy vlastně znamená? Lidé, kteří o sebe a svůj organismus pečují tím, že konzumují hodně zeleniny, vlastně vůbec nemusí žít zdravě, protože „odleželá“ zelenina má jen minimum prospěšných látek.
Ovoce, ale i zeleninu, je totiž vhodné konzumovat prakticky ihned po utržení, protože v té době ještě může zachovat drtivou většinu potřebných živin. Obecně, dlouhodobé skladování nebo tepelné úpravy zeleniny (vaření či dokonce smažení), připravují tuto pochutinu o řadu vitamínů a minerálů.
Je nutné připomenout i fakt, že zeleninu není radno skladovat společně s ovocem. Například mrkev dlouhodobě ležící poblíž rajčat získá hořkou pachuť, stejně na tom bude i cibule nebo kapusta, která poblíž rajčete ztrácí svou přirozenou barvu a doslova žloutne před očima.
Pro uchovávání zeleniny je vhodný i dostatečně vlhký a provzdušněný sklep (zhruba osmdesátiprocentní vlhkost). Takové podmínky totiž prodlouží přirozenou trvanlivost jednotlivých plodin a úroda se tak neznehodnotí v rámci jediného týdne. Vysoká vlhkost pak pomůže plodům zachovat podíl vody, takže se nevysouší a jsou stále relativně čerstvé a nescvrklé.
A jak zvýšit vlhkost sklepa? Postačí v této místnosti rozvěsit mokré tkaniny a umístit bednu s mechem. Během zimy by pak neměla teplota ve sklepě klesat pod čtyři stupně Celsia, zároveň by ale neměla přesahovat dvanácti až třináctistupňovou hranici. A v neposlední řadě – brambory potřebují příšeří, nikoliv úplnou tmu, takže není od věci mít ve sklepě menší okno…