Chcete si domů pořídit malého psího kamaráda, ale nevíte, zdali štěně zvládne být doma samo? Kolik toho zvládne, jak často chodí čůrat a jak zabránit stesku a demolici věcí po vašem odchodu? Držte se několika osvědčených rad a nemusíte mít starosti. Pojďme se na to společně podívat.
Nepodceňujte zvykání na samotu!
Pokud nechcete, aby štěňátko po vás netesknilo, nevylo či neštěkalo, je potřeba začít s nácvikem samoty hned od prvních dnů, kdy si jej přinesete domů. Být sám a nebát se je pro štěně obtížný úkol a nepočítejte s tím, že to zvládne ihned na celých osm hodin, co jste v práci. Začít musíte na malých časových intervalech, které postupně prodlužujte. Jelikož se bude štěně zpočátku bát i v noci, umístěte jeho pelíšek vedle vlastní postele a dejte do něj kousek hadru od maminky ještě z původního domova.
Postupně nechávejte štěně doma samotné na krátké chvilky a ty prodlužujte. Začněte na několika vteřinách a vraťte se vždycky dříve, než štěně začne kňourat. Tuto dobu odloučení poté pomalu prodlužujte. Před odchodem je dobré štěně vždy nasytit, unavit, hlavně vyvenčit a poskytnou mu zajímavou hračku ke kousání. Zavírejte se i při cestě do koupelny, na záchod, aby štěně vědělo, že se pokaždé vrátíte a není důvod k panice. Nelučte se a při příchodu se nadšeně se nevítejte. Pokud budete vše držet tzv. na uzdě, nebude pro psa vaše nepřítomnost tolik nápadná.
Nebude to hned
Zvykání na samotu není možné uspěchat, jelikož psovi můžete způsobit negativní zkušenost a můžete tak nechtěně podpořit separační úzkost. Před pořízením mazlíčka si proto opravdu dobře promyslete, zdali na něj budete mít čas. Nečekejte, že vše půjde ze dne na den, a to nejenom ohledně samoty, ale i venčení apod. Štěně potřebuje čůrat přibližně každé dvě hodiny, po spaní, jídle i hraní a s tím je potřeba počítat. A jak předejít demolici bytu? Zásobte ho kvalitními hračkami, které může okusovat, a zároveň mu poskytnou dostatek zábavy.