Pro mnoho lidí je břicho jeden velký orgán, a když bolí, mnohdy mají problémy se specifikací svých potíží, čímž doktorům neusnadňují vyslovení správné diagnózy. Co se skrývá za bolestí žaludku?
Bolest v oblasti žaludku, nevolnost, ztráta chuti, nadýmání – to mohou být příznaky akutního zánětu žaludeční sliznice.
Jaké jsou příčiny?
Za akutním zánětem žaludku nejčastěji stojí nadměrná konzumace alkoholu, kouření, dlouhodobé užívání silných léků (antirevmatika, antibiotika, cytostatika, …), psychická zátěž, bakterie (například salmonela z majonézy nebo zmrzliny), viry i příliš velké fyzické vypětí.
Chronický zánět žaludeční sliznice mohou pak způsobovat například špatné prokrvování žaludeční sliznice, zpětný tok žlučových kyselin z dvanácterníku, bakteriální infekce nebo zánětlivé změny.
Průběh zánětu
Během akutní gastritidy můžete pociťovat silné bolesti žaludku (při otravě jídlem jsou často doprovázené obecnou slabostí, zvracením a bolestí hlavy), nevolnost, zvracení, ztrátu chuti k jídlu či permanentní pocit sytosti, nepříjemný zápach z úst a povlak na jazyku.
Chronický zánět žaludeční sliznice se většinou velkými potížemi neprojevuje.
Jak se s gastritidou vypořádat
Měli byste radikálně omezit alkohol, nikotin, kávu a silně kořeněná jídla. Stačí dva až tři dny v posteli a půst a akutní zánět žaludeční sliznice sám odezní.
Nestačí-li tato opatření, využijte nabídku lékáren, které nabízí kolem padesáti druhů léků, které by vám mohly pomoci. Patří k nim například jedlá soda, hydroxid hlinitý, magaldrat atd. Velká většina dostupných léků se však vydává pouze na předpis.
Chronický zánět se musí léčit déle a pečlivě, abyste se stoprocentně zbavili infekce žaludku. Trvá to obvykle sedm dní, většinou vám lékař předepíše antibiotika.
Léčbu můžete podpořit správnou životosprávou, neboť náš žaludek je ovlivňován tím, co jíme.