Home / Tipy & rady / 5 tipů, jak vybrat dobré víno

5 tipů, jak vybrat dobré víno

Šokující zpráva. Dobré víno nemusí být drahé, dokonce ani staré, respektive archivní. Pokud tedy hledáte opravdu kvalitní víno, na kterém si pochutnáte, potom byste se měli držet několika základních degustačních pravidel.

V první řadě je nezbytné podotknout, že vybírat víno pouze podle cenovky není tou správnou cestou.

1. Prohlédněte si etiketu

Vzhled láhve není všechno. Přední etikety mohou vypadat lákavě, ovšem před koupí vína si prohlédněte celý obal. Pozornost věnujte i zadní etiketě, kde najdete veškeré informace o víně jako takovém, tedy příchuť, proces zrání, ale i informace o dovozci či oblasti.

2. Zaměřte se na aroma

Vybrat burčák je jednoduché, což se však o vínu říct nedá. Ideální je nalít si trochu vína do sklenice, zavířit s ním a přičichnout k němu, protože i samotné aroma vám mnohé prozradí. Co cítíte? Med? Pepř? Jablko? Dub? Čím více vůní ucítíte, tím lépe bude víno chutnat. Výtečné je třeba červené víno ze tří druhů ovoce. Spousta specialistů ve vinařském průmyslu potvrzuje, že čichání a víření vám prozradí nejvíce, přičemž chuť pouze potvrzuje to, co cítíte.

3. Používejte jazyk

Soustřeďte se. Jakmile víno zavíříte a přičichnete k němu, přichází na řadu ochutnávání. Ať už se jedná o červené, nebo bílé víno, nechejte tekutinu pohybovat se po jazyku. Cítíte tmavé třešně, či spíše grapefruit? Použijte své chuťové pohárky a zjistěte, kolik různých chutí dokážete zachytit.

Jestliže je víno vyvážené a není cítit hnilobou, platí, že čím více chutí ucítíte, tím je víno komplexnější. V případě, že vám všechny chutě zůstanou na jazyku po nějakou dobu, je to ještě lepší.

4. Získejte čísla

Chcete si koupit bordeaux s ročníkem 2005? Potom je to dobrý ročník. Extrémní horko či chlad, případně příliš mnoho deště se mohou podepsat na kvalitě některých hroznů, a proto si udělejte průzkum, které ročníky jsou ideální volbou.

5. Zohledněte to, co vám opravdu chutná

Někomu chutná spíše šampaňské, což je však specifická kategorie. Stejně tak i sekty jsou v určitém ohledu odlišné od vína. Pokud si víno budete kupovat opakovaně, je pravděpodobné, že vám chutná. Zkrátka mějte na paměti odrůdy hroznů ve vínech, jež preferujete. Jestliže máte rádi rulandské modré z Oregonu, zřejmě si oblíbíte i burgundské z Francie.

About angelo

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*