Home / Finance / Akcie: co to je a jak se na nich vydělává
Akcie: co to je a jak se na nich vydělává
By: Pictures of Money

Akcie: co to je a jak se na nich vydělává

Každý občas zapřemýšlí o tom, že je na čase trochu změnit přístup k penězům a namísto neustálého šetření začít investovat. Pokud nevíte kam, můžete zkusit třeba akcie, v případě menších a nepříliš riskantních investic si můžete zkusit, jak se s nimi obchoduje a vydělat si i opravdu zajímavé peníze.

Akcie je pravděpodobně nejznámějším cenným papírem a jejím majitelem je vždy akcionář, který jejím nákupem vložil určitou sumu peněz do akciové společnosti. Pokud si koupíte akcii, stanete se tak vlastníkem části společnosti. Stačí vlastnit pouze jednu akcii a již máte právo na to mít podíl na zisku. Vydělat však můžete nákupem či prodejem akcií. Jejich cena se totiž během času mění. Pokud hledáte možnost, jak investovat vlastní peníze a chcete mít jistotu návratnosti vložených peněz, není nic lepšího, než investovat do akcií. Získáte tak jedinou příležitost, jak profitovat z úspěchu někoho jiného.

Nákupem akcií se však nestanete majitelem společnosti v pravém slova smyslu. Nemůžete firmu řídit ani se dohadovat s ostatními akcionáři o tom, kam se má ubírat podnik. Kompenzací za váš nákup akcií jsou dividendy, které se určují podle hospodářského výsledku. Nikde však není pevně dané, že společnost dosáhne zisku a tak je tu další tahák, díky kterému jsou akcie tak přitažlivé. Hlavním trhákem akcií je totiž jejich kapitálové zhodnocení. Tak se říká rozdílu mezi prodejní a nákupní cenou jedné akcie. V konečném součtu je výnos akcie dán součtem těchto dvou výnosů, tedy dividendového a kapitálového.

V případě, že se rozhodnete pro investici do akcií, nechte si poradit od odborníků. Rozhodně však vše nenechávejte na osvědčených zprávách od prověřeného zdroje, který vám radí skvělou investici. Dávat byste neměli ani na své známé. Radši si vše projděte doma a analyzujte trh a možnosti investic. Jedině tak si budete stoprocentně jisti proč a do čeho investujete.

Nejvýhodnější akcie

Například v loňském roce byly jedny z nejvýnosnějších akcií společnosti McDonald´s. Ty vzrostly o neuvěřitelných 489%. Akcionáři tak získali za jednu akcii 3,24 USD. V tuzemském prostředí se také nacházejí společnosti, které mají skvělé předpoklady dobré investice. Například společnost ČEZ se již delší dobu objevuje na předních příčkách ideálních příležitostí, jak investovat své peníze.

Ať už se rozhodnete investovat do tuzemské či zahraniční společnosti, vše si dobře promyslete. Akciový trh nabízí skvělé zisky a možnosti jak zbohatnou. Na druhou stranu je to i prostředí, které se velmi rychle a často mění. I zde se tedy vyplatí dvakrát měřit a jednou řezat.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

About Makawiel

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*