Home / Zdraví / Kde najdeme vitamín C
Kde najdeme vitamín C

Kde najdeme vitamín C

Vitamín C je jednou z látek, která je pro naše tělo naprosto nezbytná. Nejenom že dokáže výrazně pomoci při různých nemocech, ale plní i řadu dalších jiných funkcí. Je proto nezbytné konzumovat potraviny, ve kterých se tato látka nachází. Mezi takové patří především citrusové plody. Ať už se jedná o citrón, pomeranč, limetku nebo grapefruit, ve všem tomto ovoci je vitamínu C opravdu velké množství. Například ve zmiňovaném pomeranči je ve 100 gramech celých 50 mikrogramů tohoto vitamínu. Právě toto ovoce je z hlediska dostupnosti jedno z nejvyužívanějších.

Nejvíce vitamínu je však obsaženo v šípku. Ten ve svých 100 gramech obsahuje celých 2000 mikrogramů vitamínu. V pořadí za ním je černý rybíz, který ho však obsahuje již desetkrát méně. Na tento vitamín je však velmi bohatá i zelenina, především potom zelí. To bylo vyžíváno již před mnoha lety, na různých mořeplaveckých výpravách právě jako zdroj vitamínu C, který účinně zabraňoval kurdějím, kterými mnozí námořníci trpěli. Kromě zelí ho obsahuje také brokolice nebo květák.

Kde najdeme vitamín C

Určitě je důležité dodat, že přestože v mnohých látkách je tohoto vitamínu dostatek, tepelnou úpravou nebo sušením ho velmi ubývá, a to až o 50 – 60 procent. Vždy je tedy lepší konzumovat potraviny, které ho obsahují v syrovém stavu – samozřejmě pokud je to možné. Zatímco u pomeranče či zelí to není problém, u brokolice, květáku nebo cibule, která tento vitamín také obsahuje, je to značný problém a tepelné úpravě se u těchto produktů nevyhneme. Určitě se doporučuje získávat ho přírodní formou, jelikož doporučená denní dávka je 60 – 100 mikrogramů, zatímco většina výživových doplňků obsahuje kapsle s množstvím minimálně 500 mg. Většinu vitamínu, který do sebe dostaneme právě touto kapslí tak tělo bez užitku vyloučí a my tak kupujeme pouze drahý produkt, který nahradí jeden větší pomeranč.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

About angelo

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*