Nejen v létě, ale prakticky po celý rok dochází na silničních komunikacích k dopravním nehodám, jež jsou mnohdy velmi černého scénáře. I když policisté nechtějí zveřejňovat příčiny dopravních nehod, mnohdy lze usoudit, co pravděpodobně bylo zapříčiněné události na vině. Podívali jsme se proto na nejčastější příčiny, které mohou být výstrahou pro ostatní řidiče či tím, před čím být za volantem opatrní.
Auto může být ve špatném stavu
Domnívat se, že vozidlo s vámi bude v dokonalém stavu jezdit stovky tisíc kilometrů je mylné. Automobil je jako stroj – každodenním používáním se opotřebovává. Jednou za čas je proto důležité zkontrolovat, jak na tom jednotlivé autodíly jsou, případně se musí vyměnit pod dozorem zkušeného servisního technika.
Automobil velmi často může zradit motor, nevyměněný olej nebo tlumiče do auta, které jsou jednou z nejdůležitějších částí vozidla. Jejich opotřebení lze evidovat velmi snadno – auto s sebou škube v zatáčkách, je hůře ovladatelné a také má delší brzdnou dráhu. A nezáleží na tom, jestli jsou tlumiče Audi nebo značky BMW. Jejich životnost je podobná a možné důsledky jízdy s opotřebenými tlumiči taktéž.
Když se telefonuje za volantem
I když se ve většině případů používá takzvané handsfree nebo v uších řidičů sídlí alespoň jedno bezdrátové sluchátko, telefonování za volantem je stále jednou z nejčastějších příčin, proč dochází k nehodám na silničních komunikacích.
Není to zpravidla o tom, že člověk s někým konkrétním konverzuje, ale problém bývá hlavně v upnutí své pozornosti na něco jiného – ne na vozovku. A z toho pramení ony nehody, které mohou být mnohdy až katastrofálního rázu.
Nerespektování silničních pravidel
Ať už budete jezdit na silnicích v Česku nebo za hranicemi, silniční pravidla jsou zkrátka stejná (pomineme-li různé limity související s rychlostí v konkrétních úsecích na silnicích). Zásady jsou v tomto případě určeny jasně, aby byla vozovka stále bezpečná. Pakliže některý z řidičů nedodržuje pravidla silniční komunikace, nehody jsou toho jasným následkem.